«چشمه صلح» نام عملیات جدید ترکیه در سوریه
ترکیه در حالی برای حمله به شرق فرات نام انتخاب کرده که دولت سوریه و اهالی منطقه با این اقدام آنکارا مخالفند و آن را مصداق اشغال می‌دانند.
كدخبر: id-18819
تاريخ: 2019-10-06 10:37:30

تهدیدات رجب طیب اردوغان در مورد حمله به مناطق کردنشین شرق فرات سوریه همچنان ادامه دارد.

او طی چند سال اخیر بارها اعلام کرده که ترکیه به دنبال پاکسازی شرق فرات از حضور شبه‌ نظامیان تحت امر پ.ک.ک یعنی گروه‌های پ.ی.د٬ ی.پ.گ و قسد است.

تهدیدات اردوغان در این مورد٬ تاکنون در حد بلوف و اعلام امروز و فردا مانده اما این بار٬ رئیس جمهور ترکیه قدمی فراتر نهاده و نام عملیات را نیز اعلام کرده و در این مورد گفت: «نام عملیات ما چشمه صلح خواهد بود و به واسطه این عملیات٬ صلح در آن مناطق جاری خواهد شد.»

ترکیه در حالی این نام را برای حمله به شرق فرات انتخاب کرده که دولت سوریه و اهالی منطقه با این اقدام آنکارا مخالفند و آن را مصداق اشغال می‌دانند.

سازماندهی مخالفین مسلح اسد توسط ترکیه

اندکی پس از آغاز بحران سوریه٬ گروهی از نظامیان فراری ارتش سوریه در مخالفت با بشار اسد رئیس جمهور کشورشان به ترکیه گریختند و در آنجا با حمایت و همکاری ترکیه و قطر٬ گروهی را به نام «ارتش آزاد سوریه» تشکیل دادند.

اما بسیاری از افراد این گروه در درگیری‌ها کشته شده و در امتداد اختلافات و تنش‌های سیاسی گروه‌های مخالف اسد٬ چندین گروه نامنسجم و پراکنده مسلح به وجود آمد. اما حالا روزنامه ینی شفق٬ ارگان رسانه‌ای اتاق فکر حزب عدالت و توسعه در این مورد گزارشی منتشر کرده و اعلام شده که دویست گروه مسلح مخالف اسد در شهر مرزی شانلی اورفای ترکیه گرد هم آمده و یک ارتش جدید تشکیل داده‌اند که یکصد هزار نفر عضو دارد و آن را «ارتش ملی سوریه» نام نهاده‌اند.

یوسف حمود٬ سخنگوی گروه موسوم به ارتش ملی سوریه٬ در مصاحبه با رسانه‌های ترکیه اعلام کرده که این گروه مسلح جدید با ادغام دویست گروه پیشین به وجود آمده که در مناطق حلب٬ دمشق٬ غوطه٬ رقه٬ دیرالزور٬ حما٬ حسکه و درعا٬ فعالیت کرده‌اند و با عوارض زمین و ویژگی‌های جغرافیایی آن مناطق آشنایی دارند.

در مراسم ادغام گروه‌های مزبور٬ پرچم ترکیه نیز در کنار پرچم مخالفین اسد قرار داده شده و این افراد٬ از مشهورترین فرماندهان و مسئولین گروه مزبور هستند: ژنرال سلیم ادریس٬ ژنرال عدنان الاحمد٬ سرهنگ فضل الله الحاجی و یوسف حمود. یکی دیگر از نکات مهم در مورد این اجتماع نظامی٬ این است که ترکیه دولت غیرقانونی خارج از کشور سوریه را به رسمیت شناخته و فردی که خود را نخست وزیر موقت سوریه نامیده در این نشست نظامی در کنار فرماندهان گروه موسوم حضور پیدا کرده است.

گروه‌های غیرقانونی اجناد الشام٬ جیش النخبه٬ جیش الحفاد٬ لشکر سمرقند٬ لشکر المنتضر بالله٬ لشکر سلطان محمد فاتح٬ الجبهه الشامیه٬ عاصه الشمال٬ تجمع فاستقیم٬ احرار الشام٬ جیش الشمال٬ مارع العسکری٬ احرار الشواقیه٬ احفظ الصلاح الدین٬ مشعل تمو٬ فیلق الشام٬ ارتش آزاد ادلب٬ فرقه الساحلیه و ثغور الشام٬ چند گروه از گروه‌های متشکل نیروی جدید مخالفین بشار اسد هستند که توسط ترکیه سازماندهی شده و تسلیحات و تجهیزات نظامی در اختیار آنان قرار گرفته است.

فرماندهان سیاسی و نظامی جمع شده در شانلی اورفای ترکیه٬ ضمن محکوم کردن حضور نیروهای وابسته به پ.ک.ک در شمال سوریه٬ عهد کردند که در مبارزه با پ.ک.ک٬ ترکیه را همراهی کنند.

بر اساس اخباری که در روزنامه‌ها و دیگر رسانه‌های وابسته به حزب حاکم ترکیه منتشر شده٬ قرار است افراد این گروه مسلح جدید٬ در حمله به شرق فرات و در عملیات موسوم به چشمه صلح٬ ارتش ترکیه را همراهی کنند. اما هنوز مشخص نیست که چه تعداد از این افراد وارد شرق فرات می‌شوند.

انتقال تجهیزات نظامی ترکیه به مرز سوریه

همزمان با گردهمایی مخالفین مسلح بشار اسد در شانلی اورفای ترکیه و اعلام تهدیدات اردوغان برای حمله به شرق فرات٬ یگان‌های زرهی ترکیه دیشب با 9 تریلی و یک اتوبوس٬ بخش دیگری از ادوات نظامی و نیروهای خود را به مرکز استان شانلی اورفا در چند صد متری سوریه منتقل کردند.

کردها مساله را جدی تلقی می‌کنند

سازمان غیرقانونی موسوم به حکومت خودگردان شمال و شرق سوریه که توسط نهادهای اقماری سیاسی و نظامی پ.ک.ک به وجود آمده٬ دیشب با انتشار یک بیانیه٬ از نظام بین‌الملل کمک خواسته و اعلام کرد: نیروهای سوریه دموکراتیک موسوم به قسد٬ علیه داعش جنگیدند و امنیت منطقه و جهان را حفظ کردند و حالا با تهدید حملات اشغالگرانه ترکیه٬ در معرض مصایب بزرگ قرار گرفته‌ایم. از جهانیان می‌خواهیم در برابر ترکیه سکوت نکنند.

امجد عثمان سخنگوی مجلس دموکراتیک شمال سوریه دیروز در گفت‌وگو با رسانه‌ها اعلام کرد: به احتمال قوی٬ ترکیه این بار به تهدیدات خود عمل می‌کند و قصد دارد به مناطق ما حمله‌ور شود.

دیروز همچنین 30 نهاد سیاسی و حزبی کردها٬ اعراب و آشوریان شمال سوریه با برگزاری یک کنفرانس مشترک مطبوعاتی٬ تهدیدات ترکیه را محکوم و اعلام کردند که این تهدیدات٬ موجب آن می‌شود که گروه تروریستی داعش به تمامی از میان نرود.

سکوت آمریکا

واشنگتن تاکنون چندین بار اعلام کرده که مخالف حمله ترکیه به شرق  فرات است و لازم است که نیروهای نظامی ترکیه در شمال سوریه و در شرق فرات٬ در چارچوب هماهنگی با نظامیان آمریکایی و در مناطق جغرافیایی از پیش تعیین شده حرکت کنند. اما با بالا گرفتن تهدیدات جدید٬ آمریکا سکوت پیشه کرده و هنوز مشخص نیست واکنش نظامیان این کشور به اقدام احتمالی ترکیه چه خواهد بود.

موضوع آوارگان

اردوغان اعلام کرده که حمله به شرق فرات دو هدف دارد: نخست٬ پاکسازی مناطق شرق فرات از نیروهای تحت امر پ.ک.ک. دوم٬ فراهم آوردن زمینه‌ای برای ایجاد شهرک و روستاهای بزرگ به منطور اسکان یک میلیون آواره سوری در کشور خودشان. اما هنوز مشخص نیست که آوارگان سوری راضی شوند به مناطقی بروند که ترکیه برای آنها تعیین می‌کند.
انتهای پیام/تسنیم