اخبار کوتاهآرشیو
پربازدیدترین اخبار
کد خبر : 20033تاریخ ثبت : 1400/5/2 13:25:08

هشدار درباره حملات تروریستی به مناطقی از بغداد

عهده دار شدن ماموریت کنترل امنیت شهرک صدر از سوی ارتش عراق به جای پلیس این کشور، حمایت مالی و تسلیحاتی خارجی از داعش و انهدام مخفیگاه‌های تکفیری‌ها در کرکوک از مهمترین اخبار امنیتی عراق است.

یک منبع امنیتی عراقی اعلام کرد که ارتش عراق ماموریت کنترل امنیتی شهرک صدر را به جای نیروهای پلیس این کشور برعهده گرفته است.

این منبع بیان کرد: نیروهای ارتش عراق به شهرک صدر بازگشته‌اند تا به جای نیروهای پلیس اعمال وظیفه کنند و این به دنبال انفجار اخیر شهرک صدر رخ داده است.

در انفجار بازازی شلوغ در شهرک صدر در چند روز قبل، یک عامل انتحاری خودش را منفجر کرد که به شهید و زخمی شدن شمار زیادی منجر شد.

هدف قرار گرفتن رستورانی در نجف با بمب دودزا

فرماندهی پلیس نجف اعلام کرد که رستورانی در این استان با بمب دودزا هدف قرار گرفته است و عامل این حمله دستگیر شده است.

هشدار درباره حملات تروریستی به مناطقی از بغداد

عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق درباره هدف قرار گرفتن مناطقی از بغداد هشدار داد.

«عباس سروط» عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق گفت: کمیسیون امنیت و دفاع، قبلا نشستی با فرمادهان امنیتی داشته و توصیه‌هایی کرده و سئوالاتی درباره حملات و اقداماتی انجام شده به منظور ممانعت از تکرار آنها، مطرح کرده است.

وی افزود: اطلاعات حاکی از آن است که داعش به دنبال دست زدن به انفجارهایی در بغداد به ویژه شهرک صدر، الشعله و کاظمین است.

این عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق گفت: مشکل این است که چگونه با این اطلاعات برخورد شود و اقدامات امنیتی که باید اتخاذ شود، چیست؟

وی تاکید کرد: کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق با فرماندهان امنیتی پس از تعطیلی عید قربان نشستی خواهد داشت. داعش به این خاطر دست به حملات می‌زند که توان حمله به نیروهای امنیتی را ندارد.

این نماینده پارلمان عراق گفت: باید همکاری اطلاعاتی برای کشف تحرکات داعش وجود داشته باشد و به شیوه‌های مدرن برای رصد روی آورده است از جمله دوربین‌های حرارتی و دیگر شیوه‌ها.

وی افزود: این کمیسیون توصیه‌هایی به نهادهای امنیتی به منظور ممانعت از تکرار حوادثی از این قبیل نموده است و اطلاعت حاکی از آن است که احتمال رخ دادن این موارد در داخل بغداد وجود دارد و راهکار مقابله هم توسعه تلاش اطلاعاتی و تشدید آن است.

حمایت تسلیحاتی و مالی خارجی از داعش

سروط تاکید کرد: داعش حمایت لجستیکی و تسلیحاتی از سازمان‌های جهانی حامی تروریسم دریافت می‌کند. داعش تسلیحات  جنگ افزاز جدید از کجا می‌آورد تا به نیروهای امنیتی و غیرنظامیان عراقی حمله کند به ویژه سلاح قناصه حرارتی دور برد؟

وی افزود: علت حملات به برخی استان‌ها از سوی داعش، حمایت داخلی و خارجی از این گروه است. داعش در برخی مناطق از جمله «الطارمیه» باج وضع کرده است. داعش در راستای ایجاد رعب و وحشت نزد ساکنان حرکت می‌کند.
سروط گفت: با وجود حمایت داخلی و خارجی از داعش اما حملات آن با بمب، خودروهای بمبگذاری شده و سلاح قناصه، تلاشی برای منحرف کردن افکار عمومی و اثبات وجود است. داعش تلاش مذبوحانه‌ای برای ایجاد اختلال در اوضاع امنیتی عراق دارد.

وی بر ضرورت مقابله با حملات داعش و خشکاندن منابع مالی آن با فعال کردن اقدامات اطلاعاتی و به کارگیری فناوری امنیتی عالی و ممانعت از دست یابی داعش به منافع مالی داخلی و خارجی تاکید کرد.

از سوی دیگر «ابو حسین الجنابی» از مسئولان امنیتی در منطقه الدور در شرق صلاح الدین هم درباره علل حملات داعش، گفت که این به دلیل خلاء نیروهای امنیتی و صعب العبور بودن مناطقی  است که داعش در آن حضور دارد.

وی افزود: حملات داعش غیرموثر است و از سوی بازمانده‌های تکفیری‌ها انجام می‌شود.

الجنابی هم تاکید کرد که داعش از خارج تسلیحات دریافت می‌کند و در کنار آن حمایت داخلی هم از آن می‌شود.

وی افزود که نیروهای  حشد شعبی و دیگر نیروها در راستای خشکاندن منابع حمایت مالی از داعش و بستن مسیرهای امداد رسانی آن حرکت می‌کنند.

«علی الحسینی» سخنگوی محور شمال حشد شعبی عراق هم با اشاره به باج گیری داعش از ساکنان روستاها و قصبات دورافتاده  با زور گفت: با وجود بستن زکات از سوی داعش بر ساکنان، آنچه ما در مخفیگاه‌های داعش طی عملیات اخیر یافتیم، برای چند روز بیشتر کفاف نمی‌دهد در حالی که قبلا داعش برای ماه‌های طولانی مواد لجستیک و غذایی داشت.

وی به حمایت تسلیحاتی از داعش که از سوی خارج به عمل می‌آید اشاره کرد و گفت که این کمک‌ها ثبت شده است و فایل ویدئویی آن موجود است.

انهدام مخفیگاه داعشی در کرکوک

اداره پلیس عراق از انهدام مخفیگاههای داعش در استان کرکوک خبر داد و بیان کرد: در راستای تعقیب گروه‌های تروریستی شکست خورده در کرکوک، نیروهای پلیس با هماهنگی‌های اطلاعاتی و یگان پهپادی به منطقه «العواشره» و مناطق دیگر در جنوب غرب استان کرکوک اعزام و به جستجو از مخفیگاه‌های داعشی‌ها پرداختند.

در بیانیه فرماندهی پلیس کرکوک آمده است: این جستجو به انهدام مخفیگاه داعشی که در داخل آن بمب دست ساز و البسه و مواد طبخ و اقلام پزشکی و زیرانداز برای خوابیدن وجود داشت، منجر شد.

دستگیری سرکرده داعشی در جنوب بغداد

اداره اطلاع رسانی امنیتی عراق به دستگیری یکی از سرکرده‌های داعش اشاره و اعلام کرد که این سرکرده داعشی در منطقه «المحمودی» در ناحیه «الزیدان» در جنوب بغداد دستگیر شده است.

انتهای پیام/تسنیم

کلمات کلیدی خبر :^