اخبار کوتاهآرشیو
پربازدیدترین اخبار
کد خبر : 19734تاریخ ثبت : 1399/10/21 12:41:20

استراتژی جدید آمریکا در به خدمت گرفتن داعش برای بی‌ثباتی در سوریه

کارشناس نظامی و امور راهبردی ارتش لبنان به تحرکات آمریکا با استفاده از داعش که از آن به عنوان پلی برای بازگشت به عراق استفاده کرده است برای هدف قرار دادن سوریه طبق استراتژی جدید پرده برداشت.

«امین حطیط» کارشناس نظامی و امور راهبردی ارتش لبنان از هماهنگی آمریکا با رژیم صهونیستی و ترکیه با هدف به کارگیری داعش بر اساس استراتژی جدید برای هدف قرار دادن سوریه پس از شکست طرحهای سابق آن در این زمینه هشدار داد.
وی اعلام کرد: آمریکا داعش را ایجاد کرده است تا از آن به عنوان پلی برای بازگشت به عراق و بی‌ثباتی در سوریه بهره برداری کند. سوریه با این حمله مقابله و نبرد کرد و اهداف جنگ جایگزین را دفع کرد و داعش را در بیشتر مناطق درهم شکست و پس از آنکه آمریکایی‌ها فهمیدند که خارج کردن اراضی از دست دولت مستحکم سوریه میسر نیست به بازنگری در طرح‌های خود روی آوردند تا از داعش مطابق راهبرد جدید مغایر با راهبرد شکست خورده سابق خود بهره برداری کنند.

حطیط بیان کرد: طرح طراحی شده برای تروریست‌های داعش که از چند ماه قبل تدارک دیده شده است بر حضور در سوریه از طریق اقدامات تروریستی برای بی‌ثباتی در سوریه و استقرار در مناطقی که دولت سوریه آنها را پس گرفته و قطع جاده‌های مواصلاتی آن است.

وی بیان کرد: نظام ترکیه به داعش به عنوان ابزاری برای تحقق اطماع و اهداف تجاوزکارانه خود در سوریه می‌نگرد؛ اما آمریکا که اهدافش در سوریه شکست خورده است و نتوانسته که بر آن مسلط شود از اقدامات تروریستی که داعش از سرگرفته است به عنوان برگه‌ای برای به دست آوردن فرصت و تحقق طرح‌های خود در کنار اقدامات اقتصادی ظالمانه علیه سوریه، استفاده می‌کند.

ژنرال حطیط تاکید کرد: سوریه و پس از پیروزی‌های بزرگی که در میدان به دست آورده است توان بیشتری برای مقابله با طرح‌های تجاوزکارانه تروریستی جدید دارد و در مسیر پیروزی نهایی قرار دارد.

این در حالی است که چند روز قبل «سرگئی ورشینین» معاون وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد که تحرکات گروه تروریستی داعش در منطقه شرق فرات افزایش یافته است.

افزایش تعداد نظامیان و تجهیزات نظامی در پایگاه «الشدادی» در سوریه می‌توان به عنوان بخشی از طرح آمریکا برای شعله‌ور کردن آتش جنگ در آینده نام برد، زیرا آمریکایی‌ها هنوز تصمیم به ترک منطقه نگرفته‌اند.

واشنگتن در همین رابطه در اکتبر 2018 سرکرده‌های داعش و خانواده‌هایشان را به پایگاه‌های آمریکایی در عراق انتقال داد و در هشتم همین ماه 50 داعشی عراقی الاصل را با بالگرد به پایگاه‌هایش در الشدادی منتقل کرد.

آمریکا پس از آزادسازی زندانیان داعشی آنها را در صحرای سوریه و عراق رها کرد و دیوارهای زندان‌ها و بازداشتگاه‌ها را برای تروریست‌ها درهم شکست تا بتوانند رهسپار مناطق جدید جنگ در عراق شوند. واشنگتن همچنین پنج هزار داعشی را از زندان «الصناعه» در الحسکه در سوریه فراری داد و آنها را به پایگاه‌های آمریکا در عراق منتقل کرد.

در واقع آمریکا با تحرکات مشکوک خود در شرق فرات می‌خواهد در عراق و سوریه باقی بماند و با چپاول نفت این دو کشور، ضرر و زیان‌های اقتصادی خود را جبران کند. بسیج کردن جوانان سوریه جهت نگهبانی دادن و محافظت از میدان نفتی «العمر» و رودر رو شدن با حرکت‌های مقاومت شکل گرفته در منطقه نشان می‌دهد که آمریکایی‌ها قصد خارج شدن از شمال شرق سوریه را ندارند.

انتهای پیام/تسنیم

کلمات کلیدی خبر :داعشسوریه^