اخبار کوتاهآرشیو
پربازدیدترین اخبار
کد خبر : 19731تاریخ ثبت : 1399/10/21 12:15:25

از کربلای پنج تا پیروزی‌های امروز محور مقاومت و فلسطین

عملیات کربلای ۵ پاسخی به عملیات کربلای ۴ بود. انجام عملیات در منطقه کربلای ۵، آن هم در مقیاس گسترده، موجب شد عملیات در فاو منتفی و نیرو و امکانات دشمن به منطقه شرق بصره اعزام شود.

صفی‌الله رمضانخانی رئیس مرکز مطالعات فلسطین ریاست جمهوری - بی شک دوران دفاع مقدس از طلایی‌ترین دوران تاریخ پر افتخار این سرزمین کهن بوده است و در این عرصه ماندگار جوانان و مردم با گذشت و ایثار با مال و جان خود از عمق وجود حوادث عجیبی را در اذهان و افکار عمومی جهان به نمایش گذاشتند.
 
برنامه ریزی برای انجام عملیات‌های مختلف در طول دوران جنگ، از مهمترین ابزار‌های جمهوری اسلامی ایران برای فائق آمدن بر قوای ارتش عراق و ناکام گذاشتن صدام در رسیدن به اهدافش در جنگ بوده است؛ لذا به مناسبت سالگرد عملیات غرور آفرین کربلای ۵ که یکی از پیچیده‌ترین و سخت‌ترین عملیات‌های معروف و تاریخ ساز دوران دفاع ماندگار جنگ تحمیلی بوده است که در این مرقومه به جایگاه این عملیات و نقش آن در پایان پذیرفتن جنگ می‌پردازیم.

در سال ۱۳۶۵ که با کلام نورانی امام راحل (ره) به سال پیروزی نام گرفت برخی از فرماندهان ارشد، در محافل مختلف و سخنرانی‌های خودشان این سال را، سال پیروزی و تعیین شدن تکلیف جنگ عنوان می‌کردند.
 
ایران اسلامی بصورت آشکار و عمومی برای پایان دادن به منازعات و درگیری‌ها و تحقق اهداف خود با بهرگیری از تمام ظرفیت و توانش در مقابل رژیم شوم صدام و اذناب منفورش در منطقه و غرب ایستادگی کرد تا ضربه مهلک بر هیمنه پوشالی استکبار جهانی وارد سازد.
 
عملیات کربلای ۵ که یکی از بزرگترین عملیات‌های رزمندگان در طول جنگ تحمیلی بود، در ۱۹ دی ماه سال ۱۳۶۵ در منطقه شلمچه و شرق بصره با وجود وضعیت سخت آن روز‌ها و کمبود تجهیزات و پس از شکست در عملیات کربلای ۴ آغاز شد. کربلای ۵ پاسخی به عملیات کربلای ۴ بود؛ انجام عملیات در منطقه کربلای ۵، آن هم در مقیاس گسترده، موجب شد عملیات در فاو منتفی و نیرو و امکانات دشمن به منطقه شرق بصره اعزام شود.

ارتش عراق در سال ششم جنگ با حمایت بیش از سی و پنج کشور غربی و عربی از دولت‌های خبیث غربی، در اوج قدرت نظامی خود بود که با کمک‌های مالی و بهره مندی از تجهیزات پیشرفته و مدرن روز همچون جنگنده‌های میراژ فرانسوی، سازمان نظامی خود را تقویت کرده و با تجدید نظر در تاکتیک‌های خود، قدرت مقابله را در بین لشکر‌ها و تیپ‌های خود افزایش داده بود و با اطلاع دقیق از عملیات گسترده رزمندگان اسلام در سال ۶۵، اکثر یگان‌های خود را در جبهه‌های جنوب متمرکز کرده بود و بر شدت ایجاد استحکامات و احداث موانع مهندسی در خطوط دفاعی حساس، افزود و حجم فعالیت‌های پایگاه‌های هوایی شعیبیه و ناصریه در جنوب عراق را نیز افزایش داده بود.

اما ایران درحالی این عملیات را عملی و اجرایی می‌ساخت که شورای امنیت سازمان ملل و دو ابر قدرت جهانی یعنی شوروری و آمریکای تروریست، از عراق حمایت آشکار می‌کردند و نگران موفقیت جمهوری اسلامی و تسلط بر مدیریت و کنترل عراق و منطقه خلیج فارس بودند که حتی آمریکا، کشورمان را تهدید می‌کرد که در صورت پیروزی دخالت نظامی خواهد کرد؛ که بر این اساس پس از پیروزی در این نبرد نابرابر که در همه‌ی حوزه‌ها توان نظامی رژیم بعثی تقریباً دوبرابر ایران بود، مبنای صدور قطعنامه ۵۹۸ و پایان دادن به جنگ در دستور کار استکبار قرار گرفت.

عملیات کربلای پنج برگی پرافتخار برای مردم کرمان است عملیاتی سردار شهید حاج قاسم سلیمانی آن را با تمام جزییات روایت کرد و در وصف رزمندگان آن عملیات گفت: چهره‌های تابناک و بزرگی در بین خودمان داشتیم که انصافاً جای تک تک آن‌ها خالی است.
 
امروز در آن تابلویی که مقابل چشمم مجسم است، قامت رسای آن‌ها را می‌بینم. انگار همه آن‌ها حس کرده بودند که این عملیات جزء آخرین عملیات‌های جنگ است و باید خود را به قافله‌ای که متعلق به آن‌ها است برسانند و ملحق شوند. قبل از این که لشکر ۴۱ ثارالله به شلمچه برسد، یک اجتماع بسیار دیدنی و پرخاطره اتفاق افتاد.

با نگاهی به عملیات کربلای پنج و دیگر حوادث رخ داده در این کشور می‌توان گفت نظام مقدس جمهوری اسلامی با توکل به قدرت الهی و اراده ملتش تاکنون از آزمون‌های سخت و گردنه‌های دشوار با احیای روحیه مقاومت و خودباوری در کنار توان نیرو‌های مسلح خود عبور کرده و گام بزرگی در بیداری ملت‌ها و خیزش علیه ظلم و استبداد و همچنین ایجاد و شکل گیری جبهه و جریان مقاومت در جهان برداشته است.
 
همانطور که امام عظیم الشأن می‌فرمودند: «ملت ما در سراسر کشور‌های اسلامی اثر می‌گذارد و ملت‌ها را به فکر رهایی از چنگال شرق و غرب می‌اندازد»، اینک بر همگان تحقق این هدف و آرمان بلند نظام و امام هویداست که با بیداری اسلامی و تشکیل جریان مقاوم مقاومت در منطقه و پیروزی‌های پی در پی، وعده‌ی قرآنی با اشاره به آیه‌ی شریفه " کَم مِّن فِئَةٍ قَلِیلَةٍ غَلَبَتْ فِئَةً کَثِیرَةً بِإِذْنِ اللّهِ وَاللّهُ مَعَ الصَّابِرِینَ» تحقق یافته است.
 
اکنون نیز با واکاوی حوادث منطقه امروز شاهد ظهور جریان‌های انقلابی و اثر گذار در منطقه و انزوای استکبار و صهیونیست بین الملل و پایان دوران حکومت ترامپ هستیم که اخیراً با یاوه گویی و تهدید مکرر ایران اسلامی با توهم اقتدار پوشالی اذناب منطقه‌ای همچون عربستان در باتلاق یمن غرق شده هستیم.
 
لذا سران استکبار از جمله رئیس جمهور پیشین و فعلی آمریکا نیز بهتر است پیش از هر اقدامی نیم قرن تاریخ انقلاب اسلامی و دفاع مقدس را مطالعه کنند که چه جوانان مومن و انقلابی و آزاد اندیشی در این کشور با تاسی از فرهنگ ایستادگی و مقاومت کربلای پنج‌ها تربیت شدند و در ادامه قهرمانان ملی ایران سرافرازی همچون سپهبد حاج قاسم سلیمانی و شهیدان باکری ها، زین الدین ها، خرازی ها، همت‌ها و چمران‌ها رهرو مکتب امام خمینی (ره) و امام خامنه‌ای بوده اند که با بررسی شرایط موجود نزدیک شدن دشمنان این کشور به نقطه پایان روشن و مبرهن است.
 
داعش را همان کربلای پنجی‌ها و همان حاج قاسم سلیمانی که در آن عملیات نقش داشت به زانو درآورد و به طور قطع و یقین می‌توان گفت موفقیت و پیروزی مقاومت و فلسطین مظلوم در برابر اسرائیل غاصب و همپیمانانش مدیون خون شهیدان و ایثارگران جنگ تحمیلی است و مطمئنا نشات گرفته از کربلای ایران است.
انتهای پیام/میزان

کلمات کلیدی خبر :فلسطین^