اخبار کوتاهآرشیو
پربازدیدترین اخبار
کد خبر : 19602تاریخ ثبت : 1399/9/30 10:43:28

عضو پارلمان اروپا: ما هم‌دست نسل کشی سعودی و امارات در یمن هستیم

«مایک والاس» عضو ایرلندی پارلمان اروپا در پیامی در توییتر از معیارهای دوگانه اروپا در قبال حقوق بشر انتقاد کرد.

وی در این پیام توییری نوشت: «اتحادیه اروپا به مخالفان در بلاروس جایزه می‌دهد چون این کشور با روسیه هم‌مرز است. ما زمانی که بتوانیم به چین و ایران لگد بزنیم عاشق حقوق بشر می‌شویم اما در پارلمان نمی‌توانیم درباره یمن بحث کنیم چون ما همدست نسل کشی سعودی و امارات هستیم که باعث کشته شدن صدها هزار نفر و گرسنگی میلیون‌ها نفر شده است.»

آمریکا و کشورهای اروپایی از تامین کنندگان اصلی تسلیحات ائتلاف متجاوز سعودی علیه یمن به شمار می‌آیند و تقریبا سه ماه دیگر، ششمین سالگرد تجاوز ائتلاف سعودی به یمن آغاز می‌شود.

سازمان خواربار و کشاورزی سازمان ملل متحد (فائو) اخیرا هشدار داد که دست‌کم پنج میلیون نفر از مردم یمن «احتمالاً با یک قدم فاصله از قطحی در سال آینده به سرخواهند برد».

این نهاد از سازمان ملل در بیانیه‌ای کوتاه که بر روی حساب رسمی توییتری خود قرار داده بود، هشدار داد که بیش از نیمی از جمعیت یمن احتمالاً در سال ۲۰۲۱ بیش از پیش با معضل قطحی و گرسنگی مواجه خواهند بود.

طبق این گزارش، برآوردهای فائو حاکی از آن است که حدود ۵۰ هزار نفر از مردم یمن احتمالا در سال ۲۰۲۱ در شرایط شبیه به قحطی به سرخواهد برد.

عربستان سعودی در رأس یک ائتلاف و تحت حمایت آمریکا، از ششم فروردین ۱۳۹۴ با ادعای تلاش برای بازگرداندن رئیس جمهور مستعفی یمن به قدرت، اقدام به تجاوز نظامی به یمن و محاصره زمینی، هوایی و دریایی این کشور کرد. این تجاوز نظامی هیچ کدام از اهداف ائتلاف سعودی را محقق نکرد و فقط با کشته و زخمی شدن ده‌ها هزار یمنی، آواره شدن میلیون‌ها نفر، به بار آمدن خرابی برای زیرساخت‌های این کشور و گسترش قحطی و گرسنگی و بیماری‌های واگیردار همراه شده است.

مقامات سعودی تاکنون چندین بار از تصمیم برای ایجاد آتش‌بس در یمن خبر داده‌اند؛ اما هیچ گاه از شدت حملات خود به یمن نکاسته و اقدامی برای کاهش یا رفع محاصره همه جانبه آن نکردند و در مواردی با بهره‌برداری از تاکتیک آتش‌بس بر حملات خود افزوده‌اند.

این در حالی است که حضور نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در مرز شمال یمن با عربستان برای مقابله با تجاوز نیروهای ارتش عربستان سعودی و مزدوران آن است که تقریبا به شکل روزانه مناطق غیرنظامی در این نوار مرزی را هدف گرفته و  از آغاز تجاوز نظامی ائتلاف سعودی به یمن، صدها شهروند یمنی فقط در این منطقه کشته و زخمی شدند.
انتهای پیام/مشرق

کلمات کلیدی خبر :یمن^