اخبار کوتاهآرشیو
پربازدیدترین اخبار
کد خبر : 19260تاریخ ثبت : 1398/11/7 09:58:13

معامله قرن ترامپ؛ صلحی به قیمت کاپیتولاسیون فلسطین

یک رسانه سوئیسی معامله قرن ترامپ را طرحی تنها به نفع اسرائیل دانست که تسلیم شدن بدون مذاکره فلسطینیان را مد نظر داشته و نه تنها صلح نمی‌آورد بلکه به تنش‌های بیشتر می‌انجامد.

 این طور به نظر می رسد که "دونالد ترامپ"، رئیس جمهور آمریکا می خواهد به زودی معامله قرن را اعلام کند و به همین منظور هم نتانیاهو و رقیب انتخاباتی وی "بنی گانتز" را  برای سفر به واشنگتن دعوت کرده است.

روزنامه سوئیسی "تاگس آنسایگر" در مطلبی در این باره نوشته است که بعد از ماه ها تاخیر در اعلام طرح موسوم به معامله قرن حالا بالاخره قرار است همان تصمیمی که می خواهد صلح را به منطقه بیاورد افشا شود.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا به صورت تمام قد و با حالتی دهان پر کن از این طرح با عنوان معامله قرن یاد می کند و البته این پتانسیل خوب در این معامله اما تنها برای یک طرف مناقشه وجود دارد.

رئیس جمهور آمریکا خواهان صلحی به قیمت کاپیتولاسیون فلسطینی ها است.

در ادامه این مطلب آمده است: برنامه ترامپ این است که اسرائیل بتواند حق حاکمیت بر بیت المقدس و سرزمین های اشغالی در کرانه باختری را که در حال حاضر شهرکسازی هایی در آن انجام می شود را بدست آورد. به این ترتیب خواسته های بنیامین نتانیاهو برآورده می شود. وی می تواند منتظر چنین هدیه‌ای از طرف ترامپ باشد و در جریان مبارزات انتخاباتی خود آن را باز کند.

در این معامله بازندگان فلسطینی ها خواهند بود، حتی اگر پیشنهاد یک دولت مستقل به آن ها داده شود. منطقه تحت حاکمیت فلسطینیان باید در این معامله بسیار کوچکتر از منطقه کرانه باختری فعلی باشد. رهبری فلسطین ممکن است این پیشنهاد را بپذیرد؛ همان پیشنهادی که کنترل های مرزی را هم به دست اسرائیلی ها می دهد.

با این همه بیت المقدس شرقی به عنوان پایتخت برای فلسطینیان یک شرط اساسی است و هرگز بدون آن کاری انجام نمی دهند.

اما این همه چیز نیست، طبق گزارشات هیچ یک از خواسته های فلسطینیان در طرح به اصطلاح معامله قرن ترامپ مورد توجه قرار نمی گیرد. رهبری فلسطین هیچ ابزار فشاری را هم در اختیار ندارد.

به زبان ساده می توان گفت که از فلسطینی ها یک کاپیتولاسیون بدون مذاکره درخواست می شود. اگر آن ها این طرح را نپذیرند اسرائیل می تواند با حمایت آمریکا اقدامات مدنظر خود را در پیش گیرد.

ترامپ می خواهد از طریق اخاذی به چنین توافقی دست یابد و به جای صلح درگیری ها در منطقه تشدید خواهد شد.

به هر حال، باید منتظر ماند و دید آیا بالاخره معامله قرن رسما رونمایی می‌شود یا بار دیگر هم به تعویق خواهد افتاد؟ و اگر رونمایی شود، دقیقا محتوای آن چه خواهد بود؟ اما هر چه باشد، به ضرر طرف فلسطینی و به نفع اسرائیل و به ویژه نتانیاهو خواهد بود و به احتمال زیاد طی آن بخش‌‌های مهمی از کرانه باختری به این رژیم واگذار خواهد شد که عملا سرزمینی برای کشور موعود فلسطین باقی نخواهد گذاشت؛ حتی اگر هم اشاره‌ای به تشکیل این کشور در آن طرح شود.

انتهای پیام/تسنیم

کلمات کلیدی خبر :ترامپفلسطینمعامله قرن^