اخبار کوتاهآرشیو
پربازدیدترین اخبار
کد خبر : 19259تاریخ ثبت : 1398/11/7 09:55:23

قوانین نژادپرستانه صهیونیست‌‌ها در مصادره زمین‌های فلسطین

رژیم صهیونیستی با تحمیل یک‌سری قوانین نژادپرستانه٬ از زمان آغاز اشغالگری‌‌های خود در فلسطین٬ همچنان به مصادره و اشغال املاک و زمین‌های فلسطینیان ادامه می‌دهد.

نقل از عربی 21 قوانین نژادپرستانه رژیم صهیونیستی تنها در قانون بازگشت و تابعیت تجسم نیافته؛ بلکه به سایر قوانینی که رژیم اشغالگر در مصادره زمین‌های عربی تحمیل کرده نیز خود را نشان می‌دهد.

مهم ترین این قوانین به این شرح است: قانون املاک غائبین در سال ٬1950 قانون تصرف در سال ٬1953 قانون تصاحب زمین‌ها برای اهداف عمومی در سال ٬1953 قانون گذشت زمان در سال 1957.

رژیم صهیونیستی بر تصویب دو نوع قانون برای قانونی جلوه دادن و مشروعیت بخشیدن به مصادره زمین‌های آوارگان فلسطینی تکیه کرده است:

1-قوانین دوره استعمار انگلیس که به منظور تسهیل روند سیطره صهیونیست‌ها بر زمین‌های فلسطین به اجرا درآمده و عبارتند از: قانون زمین‌های اموات (1921)٬ قانون جنگل‌ها (1926)٬ قانون تسویه حقوق در زمین‌ها (1928)٬ قانون تصاحب برای منفعت عمومی (1943) و قوانین اضطراری در سال 1945.

2-قوانین زمین‌هایی که رژیم اسرائیل تصویب کرده شامل این موارد می‌شود: قانون «املاک غائبین» در سال 1950 که طبق آن رژیم صهیونیستی حق تصاحب زمین‌های فلسطینیانی که به کشورهای همسایه مهاجرت کرده‌اند را برای خود می‌داند٬ قانون املاک دولت در سال 1950 که بر اساس این قانون٬ اسرائیل حق مالکیت زمین‌هایی که مالک خاصی ندارند را به خود نسبت می‌دهد٬ قانون تصاحب زمین‌ها در سال 1953 که به منظور استفاده از زمین‌ها و خانه های فلسطینیان برای اهداف نظامی تصویب شده و قانون زمین‌های اسرائیل در سال 1960 که مانع انتقال مالکیت زمین به اعراب می‌شود٬ قانون مصادره زمین‌های کشاورزی در سال 1967 که طبق آن اهالی شهرک صهیونیست نشین «کیبوتسات» از اجاره زمین‌هایشان به فلسطینی‌ها خودداری می‌کنند و قانون تصاحب زمین‌ها در منطقه «النقب» در سال 1980.

رژیم صهیونیستی اقدام به مصادره صدها هزار دونم (مقیاس مساحت و هر دونم معادل حدود هزار متر مربع است) از زمین‌های بادیه‌نشین منطقه النقب و پروژه بازسازی این منطقه برای تاسیس استراحتگاه‌های بیابانی کرده که به موجب آن ده‌ها هزار دونم از املاک فلسطینیان به مصادره صهیونیست‌ها درآمد. پروژه «عابر» رژیم صهیونیستی که طی آن یک بزرگراه عظیم با عرض 110 متر که برای اتصال منطقه جنوب به شمال سرزمین‌های اشغالی راه‌اندازی شد نیز از طریق مصادره زمین‌های فلسطینیان بود.

از خلال این قوانین و پروژه‌ها٬ یهودیانی که در زمان تاسیس حاکمیت صهیونیست ها کمتر از 6 درصد مساحت فلسطین را در اختیار داشتند٬ امروز مالک 94 درصد از مساحت این کشور شده‌اند!

قانون نژادپرستانه املاک غائبین:

آغاز نژادپرستی صهیونیستی در صندوق داخلی یهودی اینگونه آغاز شد که زمین‌هایی که در مالکیت صندوق داخلی یهودی است٬ مجوز فروش و یا اجاره به غیر یهودیان را ندارند و پس از اینکه مقامات رژیم صهیونیستی اقدام به اخراج یک میلیون نفر از اعراب فلسطینی کردند٬ قوانین متعددی برای مصادره زمین های آنها صادر شد.

همچنین رژیم اشغالگر در سال 1950 قانون املاک غائبین را که تسلط و اشغال زمین‌های عربی و ایجاد شهرک‌های صهیونیست نشین در آن و نیز مصادره املاک عربی و املاک اسلامی که شامل 1/16 درصد مساحت فلسطین بود را برای صهیونیست‌ها سهولت می‌بخشید٬ تصویب کرد.

نژادپرستی در قانون تصرف و قانون تصاحب زمین‌ها:

بر اساس این دو قانون٬ مالک یک زمین کشاورزی ملزم است که خود شخصا به کشت در این زمین بپردازد٬ در غیر این صورت، زمین وی به مصادره وزارت کشاورزی رژیم اسرائیل درمی‌آید. مقامات اشغالگر با این قوانین زمین‌های ده‌ها هزار فلسطینی را که به دلیل قتل عام و نسل‌کشی مجبور به مهاجرت شده بودند٬ مصادره کردند.

این قوانین همچنین به مصادره زمین‌های فلسطینیان توسط اشخاص و شرکت‌ها و گروه‌های صهیونیستی مشروعیت می‌بخشد. لازم به ذکر است که مشروعیت دادن به چنین قوانینی٬ نقض تعهدنامه و قطعنامه‌های سازمان ملل و اعلامیه جهانی حقوق بشر و «کنوانسیون بین‌المللی منع و مجازات جنایت آپارتاید» است؛ به گونه‌ای که اسرائیل نمونه بی‌سابقه یک رژیم نژادپرست در تاریخ بشریت بوده و از «نازی آلمان» و نظام آپارتاید در جنوب آفریقا نیز بدتر است.

نژادپرستی در قوانین اضطراری

این قوانین٬ حقوق اساسی اعراب را که حق مالکیت زمین است٬ از آنها سلب می‌کند. قوانین اضطراری از 170 ماده تشکیل شده که محدودیت‌هایی در خصوص کار و سکونت و اقامت به عرب‌ها تحمیل می‌کند که طبق آن٬ این افراد مجبور به سکونت در منطقه‌ای هستند که دستور نظامی تعیین می‌کند و اجازه تغییر محل سکونت یا ترک آن را بدون اجازه مقامات نظامی صهیونیستی ندارند.

ماده 111 این قانون به مقامات نظامی صهیونیستی اجازه می‌دهد تا فلسطینیان را بدون محاکمه برای مدتی طولانی در بازداشت نگه دارند. همچنین طبق ماده 112 این قانون٬ مقامات نظامی صهیونیستی می‌توانند هر فرد عربی را از فلسطین اخراج کنند.

همچنین به موجب ماده 119 این قانون املاک هرکسی که حتی یک گلوله به سمت ارتش و یا شهرک‌نشینان صهیونیستی شلیک کرده باشد مصادره می‌شود و ماده 125 نیز به مقامات نظامی صهیونیستی اجازه می‌دهد تا هرمنطقه‌ای را که بخواهند به دلایل امنیتی تخلیه کنند و مانع استفاده صاحبان آن از زمین‌هایشان شوند که درواقع این اقدام نیز مقدمه‌ای برای مصادره زمین‌های آنها به شمار می‌رود.

به این ترتیب رژیم اشغالگر صهیونیستی از خلال یک سری قوانین نژادپرستانه که تا امروز همچنان بر فلسطینیان تحمیل می‌شود٬ زمین‌ها و املاک شخصی آنها را اشغال کرده است.

این قوانین در نژادپرستی٬ از آنچه که در زمان حکومت نظام آپارتاید در جنوب آفریقا اعمال می‌شد نیز بسیار فراتر رفته و در نتیجه آن٬ املاک و زمین‌های فلسطینیان در سایه غیاب سازمان بین‌المللی که با هدف حمایت از املاک شخصی و دفاع از آنها در برابر تجاوز و جنایات بین‌المللی تاسیس شده٬ از دستشان می‌رود.

انتهای پیام/تسنیم

کلمات کلیدی خبر :فلسطین^