اخبار کوتاهآرشیو
پربازدیدترین اخبار
کد خبر : 19182تاریخ ثبت : 1398/10/28 11:21:46

انتقاد روسیه و سوریه از ادامه حضور نظامی مخرب آمریکا در منطقه

ستاد هماهنگی بین وزارتخانه‌ای روسیه-سوریه در بیانیه‌ای تأکید کرد که ادامه حضور غیرقانونی نظامیان آمریکایی در منطقه، تنها خاورمیانه را در معرض افزایش تنش‌ها قرار داده و نقض حاکمیت کشورها و مغایر با حقوق بین المللی است.

 در بیانیه مشترک ستاد هماهنگی بین وزارتخانه‌ای روسیه و سوریه، که از سوی وزارت دفاع روسیه منتشر شد ، یادآوری شده که ایالات متحده به جای اینکه نظامیان خود از منطقه خارج کند، همچنان به افزایش نیروهای نظامی در خاورمیانه ادامه می‌دهد و این اقدام خطر تشدید تنش‌ها در منطقه را به همراه دارد.

در این بیانیه تاکید شده است: «ایالات متحده به جای اعلام خروج واحدهای نظامی آمریکایی، که بدون تردید می تواند به کاهش تنش موجود در منطقه کمک کند، همچنان با افزایش نیروهای نظامی خود در خاورمیانه ، اوضاع را تشدید می‌کند. ما قاطعانه ادامه حملات مسلحانه آمریکا به خاک سوریه و عراق که در نقض قوانین بین المللی، آسیب رساننده به حاکمیت کشورها و تهدیدی برای ثبات و امنیت در کل منطقه است، را محکوم می‌کنیم .»

در این سند همچنین تأکید شده است که ایالات متحده با اقدام به ترور ژنرال "قاسم سلیمانی" یکی از فرماندهان ارشد نظامی ایران در خاک عراق، به وخیم شدن اوضاع در کل منطقه خاورمیانه کمک کرده است.

این بیانیه یادآوری شده که ایالات متحده با متوسل شدن به هر وسیله‌ای سعی در وخامت اوضاع در سوریه همچنان حفظ شود دارد تا بدین طریق بتواند حضور خود در خاک جمهوری عربی سوریه را توجیه کند ، که برای "حفظ توانایی غارت منابع معدنی کشور تا حد ممکن و با مصونیت مجازات" لازم است.

در بیانیه ستاد هماهنگی بین وزارتخانه‌ای روسیه و سوریه تاکید شده :«ما از طرف آمریکایی انتظار داریم تا از اعمال نفوذ بی ثبات کننده خود بر روند اوضاع منطقه خاورمیانه دست بکشند و حاکمیت کشورها و اصول سازمان ملل درباره استفاده از توان نظامی را رعایت کنند.»

پیش از این "کنستانتین کاساچوف" رئیس کمیته امور بین الملل شورای فدراسیون (سنای) روسیه چنین ابراز عقیده کرده بود که نقشه آمریکا این بود که با ترور سردار سلیمانی، ایران را به اقدامات عجولانه و خشونت‌بار، از جمله حمله گسترده به پایگاه‌ها و سفارتخانه‌های خود و حتی گروگان گیری تحریک کند، ولی در اجرای این نقشه شکست خورد.

پارلمان عراق در واکنش به این اقدام آمریکا که با نقض آشکار حاکمیت این کشور صورت گرفت، به ضرورت خروج نیروهای ائتلاف به سرکردگی ایالات متحده رای داده است.

انتهای پیام/تسنیم

کلمات کلیدی خبر :سوریه روسیه^