اخبار کوتاهآرشیو
پربازدیدترین اخبار
کد خبر : 18996تاریخ ثبت : 1398/9/6 13:09:55

پاسخ مثبت حماس به کمیته انتخابات/ تظاهرات خشم مردم فلسطین در محکومیت مواضع آمریکا

رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین(حماس)، پاسخ مثبت این جنبش به نقشه راه انتخابات فلسطین را اعلام کرد، نقشه راهی که ابومازن رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، از طریق «حنا ناصر» رئیس کمیته مرکزی انتخابات به غزه فرستاده بود.

 «اسماعیل هنیه» در یک کنفرانس مطبوعاتی در حضور حنا ناصر رئیس کمیته مرکزی انتخابات و برخی مسئولان حماس از جمله یحیی السنوار فرمانده حماس در نوار غزه اظهار داشت تمام آنچه ما امید داریم، موفقیت انتخابات و برگزاری آن در نوار غزه، کرانه باختری و قدس است، زیرا برگزاری انتخابات بدون قدس هیچ ارزشی ندارد و نه مقبول حماس خواهد بود و نه فتح و نه دیگر گروههای فلسطینی.

وی افزود ما همچنان در گفت وگوها ملی در راستای برگزاری انتخابات مجلس ملی به پیش خواهیم رفت که چارچوب منظمی برای ملت ما در داخل و خارج شکل می دهد و تلاش می کنیم از طریق آن موسسات سازمان آزادیبخش فلسطین(ساف) را بار دیگر از نو بسازیم تا به نقش رهبری و سیاسی خود به کامل ترین وجه در چارچوب حضور فراگیر گروهها و نهادها بپردازد.

رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس اظهار داشت موفقیت کمیته انتخابات در ادامه نقش خود به همکاری همه گروهها بستگی دارد تا بتواند نقش خود را در برگزاری انتخابات ایفا کند.

هنیه خاطر نشان کرد اقدام حماس در ارائه پاسخ مثبت به کمیته انتخابات، گامی مهم و اساسی است و زمینه تصمیم گیری عملی برای آغاز تدابیر عملیات انتخابات را باز می کند. وی در این زمینه گفت ساعت کار و جدیت برای کمیته مرکزی انتخابات آغاز شده است.

وی در بخشی دیگر از اظهاراتش، به اقدام نیروهای امنیتی تشکیلات خودگردان فلسطین در سرکوب تجمع آزادگان فلسطینی که در رام الله دست به اعتصاب غذا زده اند، اشاره کرد و گفت بر همبستگی خود و تمام برادران در جنبش حماس با خواسته های آزادگان قهرمان تاکید می کنم و منطقی نیست که با این اسیران اینگونه رفتار شود.

رئیس دفتر سیاسی حماس افزود از رهبران تشکیلات خودگردان و برادر، ابومازن می خواهیم که با کسانی که در پشت میله های زندان های اشغالگران مبارزه و جانفشانی کردند، رفتاری که شایسته جانفشانی آنهاست، از خود نشان دهند.

هنیه خاطر نشان کرد  آزادگان پس از نشست با محمد اشتیه نخست وزیر رام الله بر ادامه اعتصاب و گسترش آن تا سطح خودداری از نوشیدن آب تاکید کردند به همین سبب باید با خواسته های آنها همراهی نشان داد و حقوقشان را پرداخت کرد.

وی همچنین از کمیته مرکزی انتخابات به ریاست حنا ناصر تشکر کرد و گفت این کمیته در نهایت ما را به این گام عملی رساند.

از سوی دیگر حنا ناصر رئیس کمیته مرکزی انتخابات فلسطین با تمجید از واکنش مثبت جنبش حماس، موافقت آن با شرکت در انتخابات آتی را بیانگر حکمت و دوراندیشی و انعطاف پذیری جنبش حماس دانست که به گفته وی می تواند به شکاف و دودستگی نفرت انگیزی که دوازده سال از آن می گذرد، پایان دهد.

وی افزود صندوق انتخابات مهمترین فعالیت دموکراتیک برای انتخاب نمایندگان ملت فلسطین در مجلس قانونگذاری است و امیدوارم که انتخابات آینده همانند انتخابات 2006 سالم و شفاف برگزار شود.

تظاهرات خشم مردم کرانه باختری از تصمیمات خصمانه آمریکا

خبر دیگر اینکه استانهای مختلف کرانه باختری اشغالی روز سه شنبه شاهد تظاهرات خشم قشرهای مختلف مردم در اعتراض به مواضع و تصمیمات خصمانه آمریکا به ویژه موضع این کشور در به رسمیت شناختن شهرک های صهیونیست نشین واقع در کرانه باختری اشغالی بود.

این تظاهرات در حالی به صورت مسالمت آمیز از سوی شهروندان برگزار شد که رژیم صهیونیستی شمار زیادی نظامی خود را به مناطق مختلف کرانه باختری گسیل داشت تا به سرکوب این تظاهرات بپردازند. نظامیان رژیم صهیونیستی با گاز اشک آور و گلوله پلاستیکی به سمت شرکت کنندگان در این تظاهرات در مناطق مختلف حمله ور شدند که در نتیجه آن دهها نفر زخمی شدند.

گروههای فلسطینی خواستار مشارکت گسترده مردم فلسطین در راهپیمایی های خشم در واکنش به موضع اخیر آمریکا شده بودند که از سوی مایک پامپئو وزیر خارجه این کشور اعلام شد که طی آن اعلام کرد دولت آمریکا دیگر شهرک های اسرائیلی در کرانه باختری را غیرقانونی نمی داند، این گروهها همچنین جنایت صهیونیستها در به شهادت رساندن «سامی ابو دیاک» اسیر فلسطینی در زندانهای خود را محکوم کرده و خواستار ابراز خشم و نفرت مردم از این جنایت شده بودند.

شرکت کنندگان در تظاهرات امروز بر ضرورت مقابله با تمام توطئه ها و طرح هایی که هدف از آن حذف مسئله فلسطین است از جمله طرح موسوم به معامله قرن و ادامه مبارزه تا بیرون راندن اشغالگران و تشکیل دولت مستقل به پایتختی قدس شریف تاکید کردند.

استان الخلیل شاهد تظاهرات گسترده مردمی بود که با یورش نظامیان و شهرک نشینان صهیونیست روبرو شده و دهها فلسطینی در نتیجه این حملات زخمی شدند.

شاهدان گفتند درگیری هایی در منطقه عصیده در بیت امر رخ داد که طی آن جوانان فلسطینی با آتش زدن لاستیک ها، برای نشان دادن مخالفت خود با تصمیمات اخیر آمریکا و محکومیت اقدامات اشغالگران علیه اسیران، به سمت نظامیان صهیونیست سنگ پرتاب کردند، اشغالگران هم با گلوله و گاز اشک آور به جان فلسطینیان افتادند که در نتیجه آن دهها نفر زخمی و دچار حالت خفگی شدند.

قدس اشغالی

دهها نفر در استان قدس اشغالی در حمله نظامیان صهیونیست به تجمع مردمی در شهرک های الرام و ابودیس در روز خشم فلسطینیان از تصمیمات اخیر آمریکا و محکومیت آن زخمی شدند.

شاهدان گفتند که نظامیان رژیم صهیونیستی دو کودک فلسطینی را بازداشت کردند.

استان طولکرم

در استان طولکرم هم تظاهرات مردمی در محکومیت سیاستهای آمریکایی صهیونیستی و جنایت اشغالگران در به شهادت رساندن سامی ابودیاک اسیر فلسطینی با حمله نظامیان متجاوز روبرو شد که در نتیجه آن دهها نفر بر اثر استنشاق گاز اشک آور پرتاب شده از سوی اشغالگران دچار حالت خفگی شدند.

استان قلقیلیه

استان قلقیلیه هم شاهد تظاهرات گسترده در مخالفت با تصمیمات ظالمانه آمریکا در مشروعیت بخشی به شهرک های صهیونیست نشین در کرانه باختری بود.

شرکت کنندگان، پرچم فلسطین، تصاویر اسیران و پلاکاردهایی در دست داشتند که بر روی آن شعارهایی نوشته شده که خواستار شکست معامله قرن و حمایت از اسیران شده بود . مردم فلسطین همچنین شعارهایی در محکومیت جنایات اشغالگران و سکوت بین المللی در برابر این جنایات سر دادند.

استان اریحا

استان اریحا هم شاهد تظاهرات مردمی بود و گروههای فلسطینی مخالفت خود را با موضع اخیر آمریکا در مشروعیت بخشی به شهرک سازی و جانبداری کامل آن از اشغالگران و اقدامات شهرک نشینان اعلام کردند.

طوباس

استان طوباس هم شاهد تظاهرات گسترده مردمی در محکومیت تصمیمات ظالمانه آمریکا علیه مسئله فلسطین بود. شرکت کنندگان همچنین اقدامات اشغالگران علیه اسیران فلسطینی و سیاست کوتاهی و سهل انگاری عمدی پزشکی درباره آنها را که منجر به شهادت شماری از آنها شده و آخرین مورد آن شهادت سامی ابودیاک در روز سه شنبه(امروز) بود، محکوم کردند.

غزه

نوار غزه هم امروز شاهد راهپیمایی اعتراض آمیز مردم در مخالفت با موضع اخیر آمریکا در مشروعیت بخشی به شهرک سازی رژیم صهیونیستی در کرانه باختری بود.

راهپیمایی مردم غزه از مقابل میدان حیدر عبدالشافی آغاز شد و تا دفتر سازمان ملل متحد در غرب این شهر ادامه یافت.

شرکت کنندگان در این راهپیمایی، پلاکاردهایی در دست داشتند که شعارهایی در محکومیت موضع آمریکا در حمایت از شهرک سازی رژیم صهیونیستی در کرانه باختری و مخالفت با تصمیمات واشنگتن و تجاوزات مستمر رژیم اسرائیل علیه ملت فلسطین و نیز محکومیت جنایت شهادت سامی ابودیاک اسیر فلسطینی نوشته شده بود.

نابلس

در استان نابلس هم هزاران شهروند فلسطینی در تظاهراتی گسترده شرکت کرده و جنایات اشغالگران در به شهادت رساندن سامی ابودیاک اسیر فلسطینی و نیز تصمیمات ظالمانه آمریکا علیه مسئله فلسطین را محکوم کردند.

جنین

هزاران نفر از مردم شهر جنین در راهپیمایی گسترده شرکت کرده و خشم خود را از جنایت اشغالگران در به شهادت رساندن سامی ابودیاک اسیر فلسطینی ابراز کرده و سیاست جانبدارانه آمریکا از رژیم صهیونیستی و مشروعیت بخشی به شهرک سازی رژیم اشغالگر را محکوم کردند.

بر اساس این گزارش، موسسات و ادارات دولتی و دانشگاه ها و مدارس روز سه شنبه فعالیت خود را تعطیل کردند و تمام استان جنین را اعتصاب تجاری همه جانبه فرا گرفت.

انتهای پیام/تسنیم

کلمات کلیدی خبر :حماس فلسطین^