اخبار کوتاهآرشیو
کد خبر : 18820تاریخ ثبت : 1398/7/14 13:21:17

سنگ‌اندازی ترکیه، قطر و سعودی در روند کمیته قانون اساسی سوریه

یک منبع موثق به نقل از مسئولان روسی فاش کرد که مانع‌تراشی‌هایی در فعالیت کمیته قانون اساسی سوریه از طرف ترکیه، عربستان و قطر صورت می‌گیرد.

 یک منبع موثق به نقل از مسئولان روسی در گفت‌وگو با روزنامه «الوطن» سوریه اعلام کرد که مانع‌تراشی‌هایی در روند فعالیت کمیته قانون اساسی سوریه از سوی ترکیه، قطر و عربستان سعودی صورت می‌گیرد به نحوی که فعالیت این کمیته آسان نخواهد بود.

در حال حاضر هیئتی از احزاب سیاسی و جامعه مدنی سوریه برای گفت‌وگو درباره آخرین تحولات پرونده سوریه به ویژه کمیته قانون اساسی این کشور، به مسکو سفر کرده است.

«حسین راغب» نماینده پارلمان سوریه در گفت‌وگو با روزنامه الوطن تاکید کرد: «در دوره اخیر به دلیل تحولات پرشتاب و گسترده ضرورت داشت کمیته وابسته به گفت‌وگوی ملی سوریه گام‌هایی را برای گفتگو و رایزنی با دوستان روس خود بردارد. این کمیته تمامی دغدغه‌های طیف‌های مختلف مردم سوریه را به طرف روس اطلاع داده و نسبت به اصول اجرایی به ویژه نقش سازمان ملل متحد و ریاست کمیته میان افراد طرفداران نظام و مخالفان و نیز اینکه قانون اساسی سال 2012 باید مورد بررسی و اصلاح قرار گیرد، ابراز نگرانی کرده است.»

وی افزود: «طرف روسی نیز بر پایبندی جدی و واقعی خود نسبت به عملکرد مستقل کمیته قانون اساسی در آینده تاکید و تصریح کرده است که ماموریت هیئت کوچکی که از کمیته قانون اساسی تشکیل خواهد شد، بررسی قانون اساسی فعلی سوریه به عنوان یک اولویت و در ادامه تدوین پیش‌نویس قانون اساسی است.»

در همین حال، وزارت خارجه روسیه روز گذشته در بیانیه‌ای اعلام کرد که «میخائیل بوگدانف» معاون وزیر خارجه روسیه با نمایندگان احزاب سیاسی و جامعه مدنی در سوریه دیدار و با آنها درباره سازش در این کشور و نیز تقویت عملکرد کمیته بررسی قانون اساسی در ژنو رایزنی کرده است.

این وزارتخانه خاطرنشان کرد، هیئت مذکور که مرکب از اعضای پارلمان سوریه از جمله «فیصل عزوز»، «حسین راغب الحسین»، «نواف عبدالعزیز الملحم» رئیس حزب مردم، «پروین ابراهیم» دبیرکل حزب «سازندگی و تغییر جوانان»، «طارق الاحمد» عضو دفتر سیاسی حزب ملی اجتماعی سوریه، «صادق ابو عامر» رئیس گروه گفت‌وگوی فلسطین و «محمد جلبوط» است.

انتهای پیام/تسنیم

کلمات کلیدی خبر :سوریه^