اخبار کوتاهآرشیو
کد خبر : 18344تاریخ ثبت : 1397/4/18 13:35:05

مخالفت احزاب آلمانی با درخواست آمریکا برای اعزام نیرو به سوریه

سیاستمداران بلند پایه احزاب آلمانی بر مخالفت خود با درخواست آمریکا برای اعزام نیروی زمینی به سوریه تاکید کردند.

"جیمز جفری"، نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه از دولت آلمان درخواست کرده است که از نیروهای کرد موسوم به دموکرتیک سوریه (SDF) در شمال شرقی این کشور با مربیان، متخصصان لجستیکی و نیروهای کمکی فنی ارتش آلمان حمایت کند.

وی در گفتگویی با رسانه های آلمانی گفته است که ما می خواهیم نیروهای زمینی در آلمان را با بخشی از نیروهای خود جایگزین کنیم. وی انتظار دارد که دولت آلمان در همین ماه جولای به این درخواست آمریکا پاسخ دهد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در ماه دسامبر اعلام کرده بود که حدود 2 هزار نیروی آمریکایی را از شمال شرقی سوریه خارج می کند. این نیروها در این منطقه از ائتلاف نظامی اپوزیسیون موسوم به SDF و دیگر نیروهای شورشی حمایت می کنند.

آلمان تا به حال با جنگنده های شناسایی تورنادوی خود و یک هواپیمای سوخت رسان و چندین مربی آموزشی در عراق در ائتلاف ضد داعش شرکت کرده است. این هواپیماها از اردن در این عملیات جنگی مشارکت می کنند. تاریخ این عملیات در اصل در 31 اکتبر منقضی می شود.

البته هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان در دیداری از عراق که اوایل ژوئن انجام شد این مسئله را آشکار کرد که دولت آلمان برای تمدید این عملیات آمادگی دارد. البته تصمیم گیری دراین باره بر عهده پارلمان آلمان است که تازه در ماه سپتامبر در این باره تشکیل جلسه می دهند.

این درخواست دولت آمریکا با اعتراضات و مخالفت های شدیدی از طرف احزاب مهم آلمانی از جمله حزب سوسیال دموکرات در دولت ائتلافی روبرو شده است.

کارشناسان دفاعی احزاب سوسیال دموکرات، سبزها ، حزب لیبرال دموکرات و چپ ها این درخواست که از طرف آمریکا مطرح شده است را کاملا رد می کنند.

"فریتز فلگن تروی"، سخنگوی سیاست دفاعی فراکسیون حزب سوسیال دموکرات آلمان در این باره گفته است که آمریکا از جمله به دلیل انتقادهای بین المللی از تصمیمات خود برای بازگشت از سوریه دور شده است. بنابراین داعش در منطقه همچنان یک خطر واقعی است. حالا آمریکا از کشورهای دیگر انتظار حمایت دارند و این قابل درک است. وی حمایت از ائتلاف ضد داعش را همچنان در علاقه آلمان دانسته و در عین حال گفت که البته آنچه که از دلایل قانونی مطمئنا حالا نمی توانیم انجام دهیم این است که نیروهایی را به سوریه اعزام کنیم.

وی تصریح کرد که ما باید بنابراین با دیگر کشورها در ائتلاف ضد داعش این مسئله را مورد ارزیابی قرار دهیم که حالا چه چیزی ضرورت دارد و کدام کشور کدام تکلیف را می تواند بر عهده گیرد.

حزب لیبرال دموکرات آلمان هم عملیات ارتش آلمان در شمال سوریه را کاملا رد می کند. "الکساندر گراف لامبسدورف"، معاون فراکسیون حزب لیبرال دموکرات در پارلمان آلمان در این باره گفته است که تا زمانی که هیچ راه حل سیاسی برای سوریه وجود ندارد ما نیازی به صحبت کردن درباره یک راه حل نظامی در این کشور نداریم.

در همین راستا "ماری-آگنس اشتراک زیمرمان"، سخنگوی سیاست دفاعی لیبرال ها این گونه بحث ها را کاملا غیر ضروری و زود ارزیابی کرده و گفت: ابتدا باید یک راه حل سیاسی شکل گیرد و بدون آن هیچ گونه عملیاتی نمی تواند وجود داشته باشد. آلمان به صورت مشترک با اروپا می تواند در این راستا فعال شود چه از نظر نظامی و چه دیپلماتیک.

"یوهان وادپول"، معاون رئیس فراکسیون احزاب متحد مسیحی آلمان هم خواستار یک ارزیابی دقیق درخواست آمریکا از آلمان برای اعزام نیروهای زمینی به سوریه شده و تاکید کرده که این درخواست نباید به صورت انعکاسی رد شود.  وی تاکید کرد که در هر صورت عملیات شناسایی هواپیماهای تورنادوی آلمانی در مبارزه با داعش همچنان در پیش گرفته خواهد شد. در این منطقه مسئله امنیت ما و نه امنیت آمریکا مطرح است.

سبزها و چپ های آلمان هم قاطعانه این درخواست دولت آمریکا از آلمان را رد کرده اند.

"توبیاس فلوگر"، سخنگوی سیاست دفاعی فراکسیون حزب چپ آلمان در این باره گفته است که آلمان نباید همچنان در جنگ سوریه و البته با نیروهای زمینی وارد شود. برای قدرت اجرایی آمریکا تنها مسئله جایگزینی نیروهای دیگر به جای نیروهای خود مطرح است.

وی تاکید کرد که چپ ها قاطعانه مخالف چنین گسترش عملیات ارتش آلمان در سوریه هستند. به جای آن باید تورنادوهای آلمانی هم از این کشورخارج شود.

"توبیاس لیندنر"، از سیاستمداران دفاعی حزب سبز آلمان هم اظهار داشته است که عملیات خارجی ارتش آلمان می تواند تنها بر مبنای قوانین بین المللی دنبال شود. نیروهای زمینی ارتش آلمان برای سوریه تنها زمانی قابل تصور است که مصوبه شورای امنیت سازمان ملل و یک چشم انداز صلح مطمئن برای سوریه وجود داشته باشد.

انتهای پیام/تسنیم

کلمات کلیدی خبر :سوریه^