اخبار کوتاهآرشیو
کد خبر : 17896تاریخ ثبت : 1397/2/21 10:18:36
در شورای امنیت برگزار شد؛

نشست نمایندگان فلسطین و آمریکا درباره «معامله قرن»

امروز نشستی غیررسمی در شورای امنیت سازمان ملل با محوریت پیشنهاد دولت آمریکا برای صلح میان فلسطین و اسرائیل، موسوم به «معامله قرن»، با حضور وزیر خارجه تشکیلات خودگردان فلسطین و نماینده دولت آمریکا برگزار شد.

«ریاض المالکی» وزیر خارجه دولت تشکیلات خودگردان فلسطین روز (جمعه) در نشست غیر رسمی شورای امنیت سازمان ملل گفت که آمریکا از فلسطینیان می‌خواهد تسلیم اسرائیل شوند.

به نوشته القدس العربی، او گفت که برنامه آمریکا چنان که نشان می‌دهد، تسلیم بی قید و شرط فلسطینیان در مقابل اسرائیل است و به دنبال توافقی برای «صلح» (سازش) نیست.

در این نشست که از سوی اندونزی ترتیب داده شده بود و «جیسون گرینبلات» نماینده آمریکا در مذاکرات به اصطلاح صلح نیز در آن حضور داشت، وزیر خارجه فلسطین گفت که فلسطینیان بدون تلاش برای رسیدن به صلح در رفاه نخواهند بود اما تلاش‌های دولت آمریکا در راستای صلح نیست.

در این نشست «جیسون گرینبلات» نیز گفت که نقشه راه آمریکا به زودی رونمایی خواهد شد و در ادامه مدعی شد که این برنامه بر مبنای واقعیات است به شرطی که طرفین در مواردی کوتاه بیایند. او اشاره‌ای به این موارد نکرد و صرفا گفت که آمریکا امیدوار است فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها باید به این برنامه اعتماد داشته باشند.

گرینبلات و «جرد کوشنر» داماد و مشاور ترامپ از دو سال پیش در راستای رسیدن به توافقی برای حل و فصل مسأله فلسطین و آغاز دور جدید گفت‌و‌گوهای سازش تلاش می‌کنند که نقشه راه آمریکا موسوم به «معامله قرن» پیش بینی‌ می‌شود در ماه ژوئن پیش رو رونمایی شود.

به نوشته القدس العربی، برنامه آمریکا در خصوص منطقه غرب آسیا دو بعد دارد: یکی سیاسی که به مسائلی چون وضعیت قدس می‌پردازد و دیگر اقتصادی که ادعا می‌شود هدف آن توسعه اقتصاد فلسطین است اما کوشنر و گرینبلات تا کنون اشاره‌ای به برنامه‌ خود در خصوص راه‌حل دو دولتی که در مذاکرات پیشین پیگیری شده، نکرده‌اند.
انتهای پیام/فارس

کلمات کلیدی خبر :فلسطین آمریکامعامله قرن^