اخبار کوتاهآرشیو
کد خبر : 17876تاریخ ثبت : 1397/2/16 12:05:38

آمریکا و انگلیس تمایلی به پایان جنگ در یمن ندارند

کارشناس مرکز مطالعات عربی و اسلامی انستیتو شرق شناسی روسیه معتقد است: آمریکا و انگلیس تمایلی به حل مناقشه یمن ندارند زیرا به عربستان سعودی و متحدانش میلیاردها دلار تسلیحات و جنگ افزارهای پیشرفته می فروشند.

سرگئی سربروف روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا خاطرنشان کرد: به عنوان مثال در ماه آوریل کنگره آمریکا تصمیم گرفت که همکاری نظامی این کشور با طرف های مناقشه یمن را منع کند اما ترامپ این تصمیم را وتو کرد.

سربروف خاطرنشان کرد: بدیهی است که مقامات واشنگتن علاقه مند به ادامه جنگ در یمن هستند چرا که منافع بزرگی بدست می آورند.

** خسارت های عربستان در یمن هر روز سنگین تر می شود
کارشناس مرکز مطالعات عربی و اسلامی انستیتو شرق شناسی روسیه در ادامه گفت که عربستان سعودی از اشتباه راهبردی خود در یمن خسارات و تلفات بسیار سنگینی متحمل شده است.
به گفته وی، عربستان سعودی بخش عمده تلفات و خسارات ناشی از جنگ در یمن را منتشر نمی کند اما کاملا آشکار است که این کشور با محاسبه اشتباه وارد جنگ با یمن شد و چهار سال است که در حال دادن تاوان این اشتباه راهبردی خود است.
کارشناس روس گفت: عربستان سعودی در زمره کشورهایی است که در جنگ یمن تلفات سنگین متحمل شده و وجهه آن در عرصه بین المللی برای راه انداختن جنگی نابرابر خراب شده است.
وی ادامه داد: بنابراین به نفع عربستان سعودی خواهد بود تا هر چه زودتر جنگ در یمن پایان یابد.

**ایران نقش چندانی در جنگ یمن ندارد
سربروف در ادامه به انتقاد انگلیس، آمریکا و عربستان از نقش ایران در جنگ یمن هم واکنش نشان داد و گفت: ایران در مناقشه و اقدامات جنگی در یمن نقش فعالی ندارد و این ادعا که بین ایران و عربستان سعودی در یمن جنگ (نیابتی) جریان دارد بی پایه و اساس است.
وی ادامه داد: در مورد اختلافات شیعیان و سنی ها در یمن و وقوع جنگ بر اثر آن نیز مبالغه شده است.
کارشناس روس گفت: با طرح این گونه ادعاها در واقع تلاش برای تنش آفرینی در یمن می شود و این اوضاع برای پیچیده کردن اوضاع این کشور مورد استفاده قرار می گیرد.
سربروف خاطرنشان کرد: ایران می تواند در یمن مشارکت سازنده داشته باشد و در یافتن راه حل برای حل و فصل سیاسی این بحران نقش ایفا کند.
گفتنی است، عربستان و امارات از ششم فروردین سال 94 در قالب ائتلافی از چند کشور عربی و با کمک آمریکا، حملات گسترده ای را علیه یمن فقیرترین کشور عربی آغاز کردند تا به بهانه بازگرداندن «عبدربه منصور هادی» رئیس جمهوری مستعفی و فراری این کشور به قدرت، به اهداف و زیادخواهی های سیاسی خود جامه عمل بپوشانند.
دراثر این تجاوز تاکنون بیش از 100 هزار یمنی از جمله 85 هزار کودک جان خود را از دست داده اند که بیشتر این کودکان براثر گرسنگی و قحطی ناشی از این جنگ تحمیلی از سوی این ائتلاف جان باخته اند.
بیش از یک سال پیش انگلیس پیش نویس قطعنامه ای را در خصوص یمن به شورای امنیت سازمان ملل ارایه کرد که هدف از آن محکوم کردن نقش ایران در جنگ یمن بود، پیش نویسی که روسیه آن را وتو کرد.
انتهای پیام/اقتصاد نیوز

کلمات کلیدی خبر :یمن^