اخبار کوتاهآرشیو
پربازدیدترین اخبار
کد خبر : 17760تاریخ ثبت : 1397/1/21 12:12:09

موفقیت روسیه و سوریه در بازگشت پناهجویان سوری به کشورشان

نماینده روسیه در شورای امنیت‎ اعلام کرد، طرح بازگشت داوطلبانه پناهجویان سوری به کشورشان از تابستان سال گذشته در نتیجه تلاش‌های مقامات مسکو و دمشق با موفقیت در حال اجراست و تقریباً روزانه هزار پناهجو به خاک سوریه بازمی‌گردند.

"واسیلی نبنزیا" نماینده دائم روسیه در سازمان ملل‎ شب گذشته در نشست شورای امنیت اعلام کرد که در نتیجه تلاش‌های مسکو و دمشق از ماه ژوئن سال 2018 تاکنون بیش از 177 هزار پناهجوی سوری توانسته‌اند به کشور خود بازگردند.

این دیپلمات گفت: «تابستان سال گذشته روسیه مبتکر طرح بازگشت داوطلبانه پناهجویان سوری به کشورشان شد و روند اجرای این طرح با مشارکت مقامات دمشق بصورت پایدار و در حال توسعه در حال اجراست و روزنامه تقریبا هزار نفر از دوکشور همسایه، لبنان و اردن به خاک سوریه وارد می شوند و تعداد کلی افرادی که از ماه ژوئن سال 2018 به اینطرف به سوریه بازگشته‌اند به بیش از 177 هزار نفر رسیده است.»   

"فیلیپو گراندی" کمیسار ارشد سازمان ملل در امور پناهجویان نیز در نشست شورای امنیت یادآور شد که اکثر پناهجویان سوری که تعداد آنها به بیش از 6 میلیون نفر می رسد،خواستار بازگشت به کشور خودشان هستند. به گفته وی، البته برخی از آنها هنوز نگران بازگشت به سوریه در شرایط کنونی هستند.

این مقام سازمان ملل، همکاری دولت سوریه در این زمینه را سازنده ارزیابی کرد و افزود: «ما از روسیه به خاطر سازماندهی گفتگوها در این باره متشکریم. البته لازم است تا ما به مناطقی که پناهجویان سوری در آنجا اسکان داده می شوند، دسترسی کامل داشته باشیم تا بتوانیم اطمینان پیدا کنیم که در آنجا امنیت بطور کامل تامین می شود و شرایط زندگی مناسب است.»

انتهای پیام/تسنیم

کلمات کلیدی خبر :روسیه سوریه^