اخبار کوتاهآرشیو
پربازدیدترین اخبار
کد خبر : 17700تاریخ ثبت : 1397/12/18 14:17:53

روستای الباغوز؛ بهانه ماندن آمریکا در سوریه

نیروهای کُرد تحت حمایت آمریکا عملیات خود برای سرکوب آخرین پایگاه داعش در شرق سوریه را به بهانه‌های مختلف متوقف کرده‌اند.

نام روستای «الباغوز»، واقع در شرق سوریه، در روزهای اخیر به طور گسترده‌ای در روزنامه‌ها و رسانه‌های عربی و بین المللی آمده است، منطقه کوچکی که داعش از ماه ها پیش در آنجا سنگر گرفته است.

به نوشته وبگاه خبری عرب زبان «الخلیج اونلاین» کاهش سرعت نیروهای دموکراتیک سوریه برای به دست گرفتن کنترل الباغوز سوالات بسیاری را مطرح کرده است، به خصوص که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا از خروج نیروهای خود از سوریه خبر داده بود؛ اما  پس از چند هفته اعلام کرد که صدها نفر از آنها را برای ایجاد و کنترل منطقه امنی که خواهان تشکیل آن است، در سوریه نگه می‌دارد.

نیروهای دموکراتیک سوریه، آخرین منطقه تحت کنترل داعش در مناطق شمال سوریه را به بهانه حمایت از غیرنظامیانی که شمار آنها را ده‌ها هزار نفر تخمین زده، محاصره کرده است در حالی که از دسامبر گذشته بیش از 65 هزار نفر از جمله بیش از شش هزار نفر از تروریست‌های داعش از آنجا گریختند.

روستای الباغوز همچنان در دست تروریست‌های داعش است که در آنجا سنگر گرفته واقدام به حفر خندق‌هایی در پیرامون آن کرده‌اند و در روزهای گذشته دست به چندین حمله زده و سپس به روستا بازگشتند.

عناصر داعش در مساحتی حدودا یک کیلومتری در شانه رود فرات و مرزهای سوریه و عراق در بین هزاران غیرنظامی مخفی شده‌اند.

در سایه خروج هزاران نفر از الباغوز ده‌ها خارجی هم از آنجا گریختند که از جمله آنها زنانی بودند که به «عروس‌های داعش» معروف بوده و ملیت بیگانه و غیر عربی داشتند.

صدها نفر از عناصر داعش هم که بیشترشان اجنبی بودند خود را به همراه خانواده هایشان در نزدیکی الباغوز تسلیم نیروهای سوریه دموکراتیک کردند و از همین رو شمار افراد باقیمانده در داخل این روستا بسیار اندک به نظر می‌رسد.

در بین افراد خارج شده از الباغوز ده کودک ایزدی عراقی بودند که داعش چند روز پیش طی یک معامله با نیروهای دموکراتیک سوریه در ازای ورود مواد غذایی و پرشکی به این روستا آنها را آزاد کرد.

یکی از فرماندهان نیروهای دموکراتیک سوریه می‌گوید که نبرد در الباغوز تا پاکسازی کامل این منطقه از غیرنظامیان به تعویق افتاده است، این در حالی است که در جریان نبرد این نیروها با داعش که با همکاری ائتلاف بین المللی در ده‌ها شهر و روستا در شرق سوریه صورت گرفت، هزاران غیرنظامی کشته شدند و ائتلاف بین المللی به تعدادی از آن هم اعتراف کرد.

چرا سقوط الباغوز به تعویق افتاد

پنجشنبه هفتم مارس یک مقام امنیتی که خواست نامش فاش نشود به خبرگزاری فرانسه گفت که 9 نفر از سرکرده‌های برجسته داعش تحت شرایط مرموزی در منطقه الباغوز ناپدید شده‌اند.

این منبع افزود: مهم ترین خط دفاعی داعش در الباغوز که شامل جنگجویان خط شکن این گروهک از ملیت‌های مختلف است به شکلی غیر منتظره فروپاشید و ظرف بیست و چهار ساعت گذشته نیروهایشان ناپدید شدند.

وی تصریح کرد: خطر واقعی در الباغوز زمین‌های مین و بمب‌گذاری شده و همچنین خانه‌های بمب‌گذاری شده و برخی تک تیراندازهای داعش است، با این حال 90 درصد از قدرت داعش در این منطقه کاملا از بین رفته است.

در همین راستا نیروهای دولتی سوریه با پشتیبانی نیروهای مقاومت شهرک الباغوز را هدف چندین گلوله توپخانه‌ای گرفتند که با کشته و زخمی شدن شماری از عناصر صفوف داعش همراه شد.

راز ماندن آمریکا

الخلیج اونلاین نوشت: ناظران نسبت به ناکامی سرکوب کامل داعش توسط نیروهای تحت حمایت آمریکا اظهار تعجب می‌کنند و این در حالی است که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا بارها از پایان داعش در سوریه سخن گفته است یا شاید این موضوع با بقای نظامیان آمریکایی ارتباط دارد که بهانه حضور داعش در سوریه نیاز دارند.

در همین راستا «جوزف ووتل»، ژنرال آمریکایی که نیروهای کشورش در خاورمیانه را تحت نظارت دارد روز پنجشنبه در جلسه‌ای در کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا گفت: چیزی که مسیر خروج ما را هدایت می‌کند، ماموریت ما در شکست داعش است که ما اساسا بر آن تمرکز کرده ایم و اینکه مطمئن شویم ما مراقب نیروهایمان هستیم و به شیوه ای که خطر را برای آنها افزایش دهد عقب نشینی نخواهیم کرد.

به باور این ژنرال آمریکایی عناصر داعش که از الباغوز خارج می‌شوند نه پشیمانند و نه تسلیم می‌شوند و هنوز بر سر مواضع افراطی خود باقی مانده اند و منتظر فرصت مناسب هستند تا از نو بازگردند.

ووتل تصریح کرد: ما باید هوشیار باشیم و وضعیت هجومی را در الباغوز حفظ کنیم، این منطقه فروپاشیده و شامل سرکرده‌ها و عناصر و افرادی است که در حال آماده شدن برای حمله هستند علاوه بر عقاید انحرافی که در آنجا رسوخ کرده است.

رویترز هم به نقل از یک مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود گفت: پاتریک شاناهان، وزیر دفاع آمریکا با همتایان خود از فرانسه و دیگر متحدان اروپایی صحبت کردند و انتظار می‌رود که در هفته پیش رو هم با دیگر متحدان اروپایی در این خصوص دیدار داشته باشد.

این مقام آمریکایی همچنین فرضیه‌های دیگری درباره ادامه کار نظامیان آمریکایی و حضور دیگر اروپایی‌ها در سوریه به بهانه  تمام نشدن خطر داعش در این کشور مطرح کرد.

انتهای پیام/فارس

کلمات کلیدی خبر :سوریه^