اخبار کوتاهآرشیو
کد خبر : 17459تاریخ ثبت : 1397/11/21 09:52:13

نامردی ائتلاف سعودی علیه یمن

جنگنده‌های ائتلاف سعودی علیه یمن در تجاوز بامدادی، به اهدافی در صنعا حمله کردند.

ائتلاف عربی به رهبری رژیم سعودی علیه یمن بامداد شنبه اعلام کرد که در حال انجام حملات هوایی علیه اهدافی متعلق به گروه‌های مقاومت در «صنعا» پایتخت یمن بوده و از غیرنظامیان خواست تا به مکان‌های امن پناه ببرند.

به نوشته خبرگزاری «رویترز» به نقل از تلویزیون رژیم سعودی، جنگنده‌های ائتلاف در این تجاوز بامدادی، به اهدافی که گفته می‌شود انبارهای ذخیره پهپاد و سکوهای شلیک موشک بوده، حمله کرده‌اند.

شبکه «العربیه» نیز ادعا کرد که حملات ائتلاف سعودی به اهداف مقاومت در پایتخت یمن، در چارچوب قوانین بین‌المللی و با تدابیر حفاظت از غیرنظامیان انجام شده و این در حالی است که طی حدود چهار سال جنگ تحمیلی ریاض علیه صنعا، چند هزار غیرنظامی جان خود را از دست داده‌اند.

در بیانیه ائتلاف سعودی ادعا شده که ۲۷ مجوز برای شناورهایی دریایی جهت ارسال مواد اولیه، سوخت و مواد غذایی به یمن صادر کرده است. احتمال می‌رود این شناورها در بندر «صلیف» در شمال شهر الحدیده، پهلو بگیرند و کمک‌ها را در اختیار مزدوران سعودی و اماراتی قرار دهند.
جنگ عربستان علیه یمن از ششم فروردین سال ۱۳۹۴ آغاز شده و هنوز ادامه دارد. این جنگ که با حمایت سیاسی و تسلیحاتی و مشارکت محدود آمریکا، فرانسه، انگلیس و مشارکت مستقیم امارات (و برخی کشورهای دیگر مثل سودان) در قالب «ائتلاف عربی» و به رهبری عربستان ادامه دارد، تاکنون بیش از ۵۰ هزار یمنی را به کام مرگ کشانده است.

روزنامه واشنگتن‌پست سوم آگوست (۱۲ مرداد ۹۷) به نقل از نهاد مستقل و مطالعاتی درباره تلفات جنگ‌ها به نام «ACLED» نوشت، تلفات جنگ در یمن به دستکم ۵۰ هزار نفر رسیده، اما رسانه‌های بین‌المللی همچنان آمار قبلی خود مبنی بر ۱۰ هزار کشته را ذکر می‌کنند.

طبق اعلام قبلی نهادهای حقوق بشری یمنی، بیش از ۳۰ هزار نفر نیز در نتیجه غیرمستقیم جنگ جان باخته‌اند که عمده آنان بیمارانی هستند که به دلیل محاصره زمینی، هوایی و دریایی عربستان، یا داروی کافی دریافت نکرده‌اند یا موفق نشده‌اند برای درمان به خارج از یمن منتقل شوند.
منبع: تسنیم
انتهای پیام/

کلمات کلیدی خبر :یمن^