اخبار کوتاهآرشیو
پربازدیدترین اخبار
کد خبر : 16962تاریخ ثبت : 1397/9/25 09:22:11

بازی یمن به نفع حوثی‌ها تمام شد؟

برقراری آتش بس در بندر حدیده و مصوبه سنا گام اول برای بیرون راندن عربستان از بحران یمن است.

حسین علایی کارشناس مسائل خاورمیانه در خبرآنلاین نوشت:

سرانجام پس از حدود چهار سال جنگ عربستان در یمن که با حمایت آمریکا و با بهره گیری از تسلیحات و جنگ افزارهای آمریکایی انجام می شود، سنای آمریکا به این نتیجه رسید که آمریکا باید دست از حمایت عربستان در تداوم این جنگ بردارد.

دلیل چنین مصوبه ای از سوی مجلس سنای آمریکا دست داشتن و دخالت مستقیم محمد بن سلمان در قتل خاشقچی خبرنگار واشنگتن پست است. برخی از صاحبنظران معتقدند که اصولا خاشقچی بدلیل انتقاداتش از آل سلمان برای راه اندازی جنگ یمن و فرو بردن عربستان در باتلاق درگیری های یمن به قتل رسیده است و حالا مجلس سنای ایالات متحده با مصوبه خود در واقع دیدگاه های خاشقچی را می پذیرد.

اما برای بسیاری از تحلیلگران از قبل هم مشخص بود که برنده جنگ یمن، عربستان و امارات و آمریکا نخواهند بود بلکه تداوم درگیری های یمن فرصت مناسبی را در اختیار حوثی‌ها قرار خواهد داد تا یک سازمان مسلح غیرمتقارنی را در کنار دریای سرخ و تنگه باب المندب بوجود آورند که در دراز مدت دردسرهای آن برای عربستان و آمریکا فراتر از نقش حزب الله لبنان در برابر اسرائیل باشد.

بنابراین برقراری آتش بس در بندر حدیده و مصوبه سنا گام اول برای بیرون راندن عربستان از بحران یمن است که امید است به نفع مردم قحطی زده یمن تمام شود.
انتهای پیام/نامه نیوز

کلمات کلیدی خبر :یمنحوثی‌^