اخبار کوتاهآرشیو
کد خبر : 16941تاریخ ثبت : 1397/9/24 08:15:16

بزرگنمایی تازه آمریکا از حضور داعش در افغانستان

نماینده آمریکا در ائتلاف مبارزه با داعش در اظهاراتی تاکید کرده که هسته این گروه تروریستی در شرق افغانستان پیچیده است و زمان بسیاری برای مبارزه می‌طلبد، این در حالی است که آمریکا پیشتر از نابودی داعش در سال ۲۰۱۷ خبر داده بود.

«بریت مک گریک» نماینده رئیس جمهور آمریکا در ائتلاف مبارزه با داعش گفت که تلاش می‌کنیم تا داعش در شرق افغانستان متمرکز باقی بماند و هسته‌های خود را در دیگر نقاط این کشور گسترش ندهد به همین دلیل این تلاش‌ها زمان زیادی را در بر خواهد گرفت.

این در حالی است که به گزارش جمهور، آمریکا پیشتر اعلام کرده بود: گروه تروریستی داعش در سال 2017 در افغانستان نابود خواهد شد.

از سوی دیگر،  جان سالیوان معاون وزیر خارجه آمریکا نیز گفته است که داعش و القاعده یک تهدید برای ما هستند.
 
برخلاف بزرگنمایی که آمریکایی‌ها درباره قدرت داعش در افغانستان و هسته سخت آن، به نمایش می گذارند اما این گروه تروریستی، هنوز به اندازه سایر گروه‌های تروریستی ریشه‌دار نیست و البته سر در اتاق‌های فکر و سازمان‌های اطلاعاتی غربی، اسرائیلی، عربی و پاکستانی دارند.
 
اگر چه در ماه‌های گذشته حملات خونینی به اهداف عمدتا شیعی در افغانستان انجام شد و به نظر می‌رسید که داعش بیشتر از گذشته وارد مراحل عملیاتی و جنگی شده است اما به گفته برخی کارشناسان، این حملات بیشتر جنبه تبلیغاتی و هراس انگیزانه داشت تا هشدارهای مکرر فرماندهان آمریکایی درباره خطر داعش در افغانستان، قابل توجیه و واقعی به نظر برسند.

در حالی که آمریکا و حتی دولت افغانستان نیز اگر اراده کنند به زودی بساط داعش را از ولایت‌های این کشور جمع می‌کنند.

اظهارات معنادار دو مقام آمریکایی، درست در زمان طرح صلح با طالبان مطرح شده است که نشان می‌دهد؛ واشنگتن کارزار تبلیغاتی وسیعی پیرامون داعش به راه خواهد انداخت و با بزرگنمایی این گروه تروریستی فرصتی برای توجیه و تحمیل سلطه و حضور نظامی خودش در افغانستان را حتی پساطالبان جستجو می‌کند.

پیش از این نیز برخی رسانه‌ها از جمله «نن تکی آسیا» تاکید کرده بودند که  جنگنده‌های آمریکایی بطور مرتب مواضع طالبان در شرق افغانستان را در درگیری با داعش هدف قرار می‌دهند.

«ذبیح‌الله مجاهد» سخنگوی طالبان نیز گفته بود که بمباران نیروهای آمریکایی باعث شده تا افراد این گروه نتواند در عملیات نظامی علیه داعش پیشرفت کنند.

«عتیق‌الله امرخیل» ژنرال بازنشسته افغان نیز پیش از آغاز عملایت نظامی طالبان علیه گروه تروریستی داعش در ولایت‌های شرقی افغانستان از هدف قرار گرفتن این گروه در جریان درگیری با داعش توسط جنگنده‌های آمریکایی انتقاد کرده بود.

بسیاری از نمایندگان پارلمان و سنای افغانستان و همچنین مقامات و کارشناسان سیاسی و نظامی این کشور بر این باورند که گروه تروریستی داعش در افغانستان مورد حمایت نظامی و تدارکاتی آمریکا قرار دارد.

انتهای پیام/تسنیم

کلمات کلیدی خبر :داعش آمریکاافغانستان^