اخبار کوتاهآرشیو
پربازدیدترین اخبار
کد خبر : 16906تاریخ ثبت : 1397/9/14 10:00:09

همراهی کُردهای سوریه با سیاست‌ اشغالگرانه آمریکا

یک روزنامه سوری اعلام کرد که نهاد موسوم به «شورای دموکراتیک سوریه» از سیاست‌های واشنگتن در این کشور دفاع می‌کند و گویا وکیل مدافع آمریکا در سوریه است.

نهاد موسوم به «شورای دموکراتیک سوریه» وابسته به کُردها  در واکنش به اظهارات «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه در خصوص حضور آمریکا در سوریه بیانیه‌ای منتشر کرد.

شورای دموکراتیک در واقع شاخه سیاسی شبه نظامیان «نیروهای دموکراتیک سوریه» است که تحت حمایت آمریکا قرار دارند.

این شورا در بیانیه خود اظهارات لاوروف را «مشکوک و نگران کننده» توصیف کرد.

در این بیانیه آمده است که «ما در شورای دموکراتیک سوریه به عنوان یک طرف سیاسی از راههای دیپلماتیک و دموکراتیک برای حل بحران سوریه تلاش می‌کنیم و به مسئله کردها به عنوان یک مسئله ملی نگاه می‌کنیم که باید بر اساس منشورهای بین‌المللی حل شود».

خبرگزاری «هاوار» وابسته به کُردها در ادامه این بیانیه گزارش داد که شورای دموکراتیک در تلاش است که بحران سوریه را از طریق قانون اساسی و بر اساس تمامیت ارضی این کشور حل کند.

در این بیانیه ادعا شده است که «چنین اظهاراتی را که فقط موجب نگرانی و ناامنی و بی‌ثباتی منطقه می‌شود، نمی‌پذیریم»

در بیانیه شورای دموکراتیک با بیان اینکه این نهاد نمی‌پذیرد که «ابزاری برای تحرک و باجخواهی باشد» از دولت روسیه خواست که «جنایات غیر انسانی را که ترکیه اشغالگر و یاران تروریستش علیه عفرین و ساکنان مرتکب می‌شود، متوقف کند».

روزنامه «الوطن» سوریه در واکنش به بیانیه شورای دموکراتیک تأکید کرد که این شورا «از سیاستهای آمریکای اشغالگر دفاع کرده و خود را وکیل مدافع» آن در مقابل اظهارات روسیه پیرامون شمال شرق سوریه قرار داده ایت.

الوطن در خصوص ادعای شورای دموکراتیک مبنی بر تکیه این شورا بر قانون اساسی سوریه، تأکید کرد که این نهاد تیر خود را به سمت «کمیته بررسی قانون اساسی کنونی که در راستای تشکیل آن فعالیت می‌شود» نشانه گرفته است.

لاوروف در یک نشست خبری در حاشیه کنفرانس «گروه 20» که اخیرا در بوینس آیرس پایتخت آرژانین برگزار شد گفته بود که رفتارهای آمریکا در شرق سوریه غیر قانونی است و برای روسیه نگران کننده است.

این روزنامه با اشاره به اینکه شورای دموکراتیک از آمریکا به عنوان حامی خود دفاع می‌کند، اظهارات «ریاض درار» رئیس مشترک این شورا را منتشر کرد که گفته بود «بحران سوریه طولانی خواهد شد و از سوی طرفهای ذیربط راهکار جدیدی مطرح نشده است».

درار با این ادعا که شکست «کمیته قانون اساسی» بیانگر این است که بحران سوریه در مسیر حل قرار ندارد، مدعی شد که اگر کُردها بر اساس تصورات آمریکا عمل کنند، می‌توانند به نتایج مثبت‌تری دست یابند.
انتهای پیام/افکارنیوز

کلمات کلیدی خبر :سوریه^