اخبار کوتاهآرشیو
پربازدیدترین اخبار
کد خبر : 16905تاریخ ثبت : 1397/9/14 09:50:10

تکاپوی دیپلماتیک برای پیشبرد روند صلح در یمن

ضرورت های پایان بخشی به جنگ یمن، تلاش های بین المللی برای پیشبرد روند سیاسی در این کشور را به جریان انداخته اما نتیجه بخشی مذاکرات احتمالی، در سایه عدم دخالت خارجی و پذیرش نقش و جایگاه انصارالله به عنوان نیروی موثر از سوی طرف های مذاکره امکان پذیر است.

تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، عزم و امیدی تازه برای پایان بخشی به جنگ خانمان سوز یمن در سطح بین المللی در حال شکل گیری است. سازمان ملل در تکاپو است تا زمینه های برگزاری دور تازه ای از گفت و گوهای صلح میان طرف های درگیر در یمن را فراهم کند. قرار است دور تازه گفت و گوها در هفته های آتی، در سوئد برگزار شود.
این در حالی است که دور پیشین گفت وگوها در سال 2016 با کارشکنی ائتلاف سعودی و متحدانش پس از بیش از سه ماه مذاکره، بدون حصول نتیجه مشخص به پایان رسید.
«مارتین گریفیث» نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن مدتها است تلاش می کند موافقت نیروهای انصارالله و دولت مستعفی یمن زیر حمایت ریاض را برای نشستن پشت میز مذاکره جلب کند.
دور تازه گفت و گوها که قرار بود در میانه شهریورماه سال جاری برگزار شود، به خاطر نبود تضمینی جدی از سوی ائتلاف سعودی برای بازگشت امن نیروهای انصارالله به صنعا، لغو شد. حال با شدت گرفتن بحران انسانی در یمن و نگرانی ها و هشدارهای سازمان های بین المللی، یک بار دیگر اراده ای جمعی برای پیشبرد روند دیپلماتیک در یمن به جریان افتاده است.

**عزمی جهانی برای پایان بخشی به جنگ یمن
تشدید خطر بروز قحطی و بحران انسانی گسترده در یمن که چندی پیش «آنتونیو گوتریش» دبیر کل سازمان ملل در مورد آن به صورت جدی هشدار داد، مطالبات بین المللی را برای توقف خشونت در یمن افزایش داده است. گوتریش تاکید کرده بود که در صورت تداوم بحران در یمن طی چند ماه حدود 14 میلیون یمنی در معرض گرسنگی شدید قرار خواهند گرفت.
در سایه افزایش درک جهانی از ضرورت های کنترل فوری خشونت در یمن، نمایندگان پارلمان اروپا به تازگی ممنوعیت فروش تسلیحات به عربستان را به تصویب رساندند. بر این مبنا جریان فروش سلاح از کشورهای عضو اتحادیه اروپا به عربستان از هفته گذشته متوقف شد. البته نقش ماجرای قتل «جمال خاشقچی» روزنامه نگار منتقد سعودی را نمی توان در تسریع تدبیراندیشی رهبران اروپا برای پایان بخشی به خشونت پراکنی های بن سلمان در یمن نادیده گرفت.
همچنین نمایندگان سنای آمریکا چهارشنبه (7 آذر) برای نخستین بار به پیشنهاد بحث در مورد قطع کامل فروش تسلیحات به ریاض در جنگ یمن رای مثبت دادند. این در حالی است که پیش از این فروردین ماه سال جاری همین پیشنهاد در سنای آمریکا مطرح شده بود، اما اکثریت نمایندگان از آغاز بحث در این زمینه حمایت نکرده بودند. در آن زمان تنها 44 نماینده به آغاز بحث در مورد بازنگری در حمایت تسلیحاتی از عربستان رای دادند، ولی این بار زیر تاثیر افکار عمومی، 67 نماینده دموکرات و جمهوری‌ خواه سنای آمریکا به آن رای مثبت دادند. این پیشنهاد در حالی رای آورد که وزیر دفاع و وزیر خارجه آمریکا برای عدم تصویب آن در سنا تلاش بسیاری کرده بودند، ولی نمایندگان مخالفت خود را با خواست ترامپ نشان دادند.

**ضرورت های پایان بخشی به جنگ یمن
در نتیجه بیش از سه سال و نیم تجاوز ائتلاف عربی به رهبری عربستان به یمن و تحریم هوایی و دریایی، این کشور بحرانی عمیق و جدی را تجربه می کند. ویرانی زیرساخت ها، آوارگی میلیون ها و کشته شدن هزاران نفر، قحطی و گرسنگی گسترده، شیوع بیماری های واگیر دار و ... حاصل جنگی است که در سایه بلندپروازی های بن سلمان و حمایت آمریکا از ریاض کلید خورد. تداوم جنگ در این کشور به فاجعه ای عمیق تر و جدی تر خواهد انجامید. سازمان های بین المللی و فعالان حقوق بشری به طور جدی در مورد پیامدهای فاجعه بار تداوم جنگ در این کشور هشدار می دهند.
جنگی که به زعم بن سلمان و بر اساس وعده های او به آمریکا قرار بود سه هفته ای پایان یابد، بیش از سه سال و نیم است که بدون دستیابی به هیچ دستاورد مطلوبی برای ریاض همچنان ادامه دارد. تجاوز به خاک یمن برای بازگرداندن مشروعیت به دولت مستعفی «عبدربه منصور هادی» رییس جمهوری فراری این کشور، حاصلی جز تحمیل هزینه های سنگین مالی به حامیان بین المللی ریاض و خدشه دار شدن اعتبار بین المللی آنها نداشته است.
مقاومت مردمی یمن در این مدت، همه معادلات و پیش بینی های ائتلاف سعودی برای فتح صنعا را به هم زد. امروز نیروهای انصارالله نه تنها در نبرد علیه متجاوزانی که با پیشرفته ترین سلاح ها و ادوات نظامی تجهیز شده اند، در موضع ضعف قرار ندارند، بلکه توانسته اند جایگاه خود را به عنوان نیرویی تاثیرگذار در یمن تثبیت کنند.
فرسایشی شدن جنگ و پیش بینی ناپذیری نتایج و مبهم تر شدن دورنمای آن، از دیگر دلایلی است که کشورهای اروپایی و سناتورهای آمریکایی را به سوی بازنگری در سیاست های فروش تسلیحات به ریاض سوق داده است. این در حالی است که دولت آمریکا همچنان و یک تنه از تداوم حمایت از ائتلاف سعودی در جنگ یمن دفاع می کند.
منافع اقتصادی آمریکا از فروش سلاح و تجهیزات نظامی به ریاض، مانع از شکل گیری عزمی جدی در میان دولتمردان واشنگتن برای حمایت از روند صلح در یمن شده است. اظهارات «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا در سنای این کشور در هفتم آبان این مساله را تایید می کند. پمپئو هفتم آذر ماه در مجلس سنا گفت: اگر ایالات متحده آمریکا در یمن دخالتی نمی‌کرد، اوضاع از این هم بدتر می‌شد. کاهش رابطه با عربستان اشتباهی بزرگ برای امنیت ملی آمریکا و هم‌پیمانان‌ این کشوراست.

**شرط موفق بودن و اثر بخش بودن مذاکرات
سال ها جنگ و ستیز نشان داده که راه حل نظامی برای حل بحران یمن، ناکارآمد است. هر عقل سلیم و منصفی ضرورت حمایت از راه حل سیاسی و پیشبرد روند دیپلماتیک برای دستیابی به صلح در یمن را تایید می کند. برگزاری گفت و گو و مذاکرات صلح میان نیروهای مختلف یمنی بدون هرگونه دخالت خارجی باید در دستور کار قرار بگیرد. نیروهای انصارالله در این مدت اثبات کرده اند که بخشی از فرآیند سیاسی در یمن هستند که باید نقش و جایگاهشان در مذاکرات مورد توجه طرف مقابل قرار بگیرد.
انتهای پیام/ایرنا

کلمات کلیدی خبر :یمن^