اخبار کوتاهآرشیو
پربازدیدترین اخبار
کد خبر : 16694تاریخ ثبت : 1397/8/14 09:52:56

سرنوشت مغفول آخرین پایگاه تروریست ها در سوریه

استان ادلب آخرین پایگاه گروه های تروریستی در سوریه به شمار می رود که روسای جمهوری روسیه و ترکیه شهریور ماه برای حل این بحران در شهر سوچی توافقنامه ای برای ایجاد منطقه ای حائل و خالی از سلاح امضا کردند که این توافق همچنان با کارشکنی تروریست ها مغفول مانده است.

'ولادیمیر پوتین' و 'رجب طیب اردوغان' روسای جمهوری روسیه و ترکیه در شهر سوچی توافقنامه ای برای ایجاد منطقه ای حائل خالی از سلاح به عمق 15 تا 20 کیلومتر در خطوط تماس ارتش سوریه و گروه های تروریستی امضا کردند که این توافق تاکنون هیچ نتیجه ای نداشته است.
این منطقه قرار بود براساس توافق روسیه و ترکیه تا 23 مهر (15 اکتبر) از کوه های شمال شرق لاذقیه تا حماه و ادلب تا شمال غرب شهر حلب تشکیل شود که تروریست ها همچنان به آن پایبند نیستند.
گروه های تروریستی به ویژه تحریر الشام (جبهه النصره) پس از پایان مهلت قانونی با صدور بیانیه ای آن را نقض و زیر بار توافق روسای جمهور روسیه و ترکیه نرفته است.
تروریست ها در سوریه همچنان اصرار بر ماندن در مناطق تحت اشغال خود در استان ادلب و حومه آن دارند و تاکنون هیچ اقدام موثری برای خروج از منطقه حائل انجام نداده اند.
مرزهای منطقه حائل در ادلب با در نظر گرفتن خصوصیات جغرافیایی و مناطق مسکونی در این استان ترسیم شدند تا بتواند آرامش را برای همه افراد به وجود آورد که گروه های تروریستی تاکنون این توافق را نقض کردند.
حدود 70 درصد از مناطقی که قرار بود به منطقه حائل تبدیل شود، همچنان در کنترل تروریست های تحریر الشام و دیگر گروه‌های همپیمان این گروه است.
بر اساس برخی آمارهای در حال حاضر بیش از یکصد و سه گروه تروریستی با بیش از یکصد هزار عضو در استان ادلب و مناطق اطراف آن حضور دارند که ای افراد از 60 ملیت مختلف هستند.
استان ادلب آخرین منطقه در سوریه است که در کنترل گروه های تروریستی قرار دارد که با آزادسازی آن تمام خاک این کشور پس از حدود هشت سال اشغال، از دست تروریست ها خارج می شود.
ارتش و نیروهای مسلح سوریه از تیر ماه امسال با حضور در شمال غرب سوریه همچنان در حال آماده باش کامل به سر می برند تا پس از اعلام بی نتیجه بودن این توافق عملیات بزرگ خود را برای پاکسازی منطقه مزبور از وجود تروریست ها آغاز کنند.
ترکیه از سوی دیگر نیز همچنان برای متقاعد کردن گروه های تروریستی از جمله تحریرالشام برای خروج آنان از منطقه حائل تلاش می کند که تاکنون این مذاکرات نتیجه ای نداشته است و هر روز نشانه های عدم توافق منطقه حائل خالی از سلاح مشاهده می شود.

**نقض توافق ادلب توسط تحریرالشام
گروه تروریستی تحریر الشام در سه روز گذشته (پنجشنبه) با حمله به مواضع ارتش سوریه بارها توافق روسیه و ترکیه درباره ایجاد منطقه حائل در استان ادلب را نقض کرد.
دیده بان حقوق بشر سوریه اعلام کرد که گروه تروریستی تحریر الشام به مواضع ارتش سوریه در منطقه وادی المزروعی در جنوب شرق ادلب حمله کرده است.
این نهاد وابسته به مخالفان سوری اضافه کرد: یورش تحریر الشام به ارتش سوریه سبب کشته و یا زخمی شدن شماری از تروریست ها شده و باقیمانده های آن ها نیز عقب نشینی کردند.
پیش تر ترکیه تلاش داشت تا گروه تروریستی تحریر الشام را قانع کند تا از مناطق عاری از سلاح در ادلب خارج شود؛ اما این گروه تروریستی به طور رسمی اعلام کرد که از ادلب خارج نمی شود و سلاح خود را تحویل نخواهد داد.

**هدف قرار دادن مواضع تروریست ها در سوریه
ارتش سوریه پس از نقض توافق 'ادلب' توسط تروریست ها، مواضع گروه تروریستی تحریرالشام را در شمال شهر حماه در مرکز سوریه و شمال حمص بشدت بمباران کرده است.
منابع میدانی روز گذشته(شنبه) اعلام کردند که 24 ساعت پس از نقض آتش بس توسط گروه تروریستی تحریر الشام و تروریست‌های وابسته به این گروه و حمله به مواضع ارتش سوریه در اطراف فرودگاه ابوالضهور، نیروهای مسلح این کشور مواضع این گروه تروریستی را در شمال حماه با موشک هدف قرار داده است.
شبکه 'الاخباریه' سوریه نیز اعلام کرد که یگان‌های ارتش سوریه مواضع گروه‌های تروریستی را در معرکبه، مورک و اللطامنه در شمال حماه موشک باران کرده است.
گروه تروریستی تحریر الشام و گروه حراس الدین سه روز قبل (پنجشنبه) به مواضع ارتش سوریه در اطراف فرودگاه نظامی ابوالضهور حمله کردند که در این عملیات دو نیروی مسلح این کشور کشته شدند.
این گروه های تروریستی همچنین مواضع ارتش سوریه را با خمپاره هدف قرار دادند که به زخمی شدن 6 نیروی نظامی منجر شد.
حملات تروریست ها به مواضع ارتش سوریه در منطقه حائل خالی از سلاح که بر اساس توافق ترکیه و روسیه در سوچی ایجاد شده، نشان می دهد که آنکارا نتوانسته است به عنوان ضامن اجرای این توافق، گروه‌های تروریستی و سلاح‌های سنگین آنها را از این منطقه خارج کند.
پیش از این نیز فرماندهان نظامی و میدانی سوریه اعلام کرده بودند که گروه‌ های تروریستی همچنان به انتقال سلاح و نیرو به نقاط تماس با ارتش این کشور که به عنوان منطقه حائل و خالی از سلاح معرفی شده، ادامه می دهند.
نیروهای نظامی سوریه پس از آزادسازی و پاکسازی آمادگی کامل برای بازپس گیری استان ادلب از آخرین مناطق حضور تروریست ها در این کشور شدند.
تمام توجه مسئولان سوریه به استان ادلب متمرکز شده و منتظر هستند که سرنوشت توافق ایجاد منطقه حائل خالی از سلاح چه می شود که در صورت پایبند نبودن تروریست ها به آن، ارتش و نیروهای مسلح این کشور عملیات بزرگ خود را آغاز کنند.
انتهای پیام/ایرنا

کلمات کلیدی خبر :تروریستسوریه^