اخبار کوتاهآرشیو
پربازدیدترین اخبار
کد خبر : 16522تاریخ ثبت : 1397/7/24 13:41:56

فرزند حکمتیار؛ از جذب نیرو برای داعش تا نامزدی در پارلمان افغانستان

منابع خبری اعلام کردند که «جمال‌الدین حکمتیار» فرزند رهبر حزب اسلامی که برای گروه تروریستی داعش نیرو جذب می‌کرد اکنون نامزد انتخابات پارلمانی افغانستان شده است.

«جمال الدین حکمتیار» پسر «گلبدین حکمتیار» رهبر حزب اسلامی در انتخابات پارلمانی افغانستان از ولایت کابل نامزد شده است.

شماری از منابع خبری اعلام کردند که جمال الدین حکمتیار مسئولیت جذب نیرو در گروه تروریستی داعش برای افغانستان را به عهده دارد.

یکی از مقامات امنیتی پاکستان به «آریانانیوز» گفت: پسر حکمتیار در کمپ «شمشتو» در پیشاور پاکستان از طریق دفتر «تنظیم اسلامی» برای جذب افراد به گروه تروریستی داعش فعالیت می‌کند.

وی افزود: جمال الدین حکمتیار همچنان مسئولیت آموزش افراد جذب شده به گروه تروریستی داعش در افغانستان را نیز به عهده دارد.

مرداد ماه سال 1388 روزنامه «آرمان ملی» گزارش داد که جمال الدین حکمتیار در کمپ شمشتوی پشاور در پاکستان تنظیم اسلامی جوانان را تاسیس کرده است.

«تنظیم اسلامی جوانان» توسط حکمتیار به منظور جذب نیرو برای حزب اسلامی در افغانستان تاسیس شد. که در حال حاضر مسئولیت جذب نیرو برای گروه تروریستی داعش را به عهده دارد.

شماری از رسانه‌ها تصریح کردند که جمال الدین به عنوان بازوی اجرایی حزب اسلامی برای تربیت جنگجویان تروریستی و اعزام آنها به افغانستان فعالیت می‌کند.

اخیرا جمال الدین حکمتیار با «امان‌الله خان» یکی از فرماندهان مشهور حزب اسلامی و از مسئولین داعش در ولایت کنر چندین بار دیدار کرده است.

شهریور ماه سالجاری رسانه پشتو زبان «نن‌تکی‌آسیا» در گزارشی نوشت که امان‌الله خان فرمانده ارشد حزب اسلامی از سوی گلبدین حکمتیار ماموریت دارد تا جنگجویان گروه تروریستی داعش در شرق این کشور را آموزش دهد.

با این حال، همکاری حزب اسلامی حکمتیار با گروه تروریستی داعش موضوعی جدیدی نیست زیرا رسانه‌های بین‌المللی از آغاز فعالیت داعش در افغانستان از همکاری حزب اسلامی با این گروه تروریستی خبر داده بودند.

سپتامبر سال 2014 میلادی رسانه بین‌المللی «ریدف‌نیوز» در گزارشی اعلام کرد که این مجله با نشان داعش  تحت عنوان «فتح» به زبان‌های دری و پشتو در پشاور به چاپ رسیده و در بین مهاجرین افغان توزیع شده است.

در این گزارش تاکید شده بود که مجله تبلیغاتی داعش شباهت بسیاری به مجله‌های تبلیغاتی حزب اسلامی حکمتیار دارد که پیش از این در پیشاور چاپ می‌شد.

با این حال رابطه حزب اسلامی حکمتیار با گروه تروریستی داعش بر کسی پوشیده نیست و حتی گلبدین حکمتیار در برخی موارد به صورت مستقیم و غیر مستقیم از این گروه تروریستی در رسانه‌ها حمایت کرده است.

پیش از این نیز شماری از رسانه‌ها به نقل از «امرالله صالح» رئیس سابق امنیت ملی افغانستان گزارش داده بودند جنگجویان داعشی که در کابل بازداشت شده بودند به دلیل ارتباط با حکمتیار رهبر حزب اسلامی دادگاهی نشدند تا روابط حزب اسلامی با گروه تروریستی داعش افشا نشود.

اما آنچه نگرانی‌ها را افزایش داده است ورود احتمالی جمال الدین حکمتیار به عنوان حامی و مسئول ارشد گروه تروریستی داعش به پارلمان افغانستان است.

با وجود اینکه حزب اسلامی با گروه تروریستی داعش ارتباط دارد اما دولت افغانستان در چند سال اخیر به دلایل مختلف سیاسی و قومیتی از برخورد با این حزب خودداری کرده و راه تسامح با آن را در پیش گرفته است.

انتهای پیام/تسنیم

کلمات کلیدی خبر :داعش افغانستانحکمتیار^