اخبار کوتاهآرشیو
پربازدیدترین اخبار
کد خبر : 16478تاریخ ثبت : 1397/7/15 11:19:29

سوریه به عقب بازنخواهد گشت/ ایران ضعف آمریکا را به نمایش کشید

«حسن احمد حسن» رئیس اداره سیاسی ارتش سوریه تأکید کرد که این کشور پیروزی های زیادی را در نبرد با تروریسم به دست آورده و به عقب بازنخواهد گشت.

نبرد ادلب به مثابه آخرین گذرگاه برای بازگرداندن آرامش به سوریه است. برای بررسی نظر مردم سوریه و رهبران این کشور در خصوص اوضاع سوریه در مرحله آتی گفتگویی با حسن احمد حسن رئیس اداره سیاسی ارتش سوریه ترتیب داده ایم.

*اوضاع کنونی شهر ادلب و نبرد آینده را چگونه ارزیابی می کنید؟

ادلب مانند دیگر مناطقی است که تحت عنوان مناطق خالی از سلاح یا مناطق کاهش تنش میان طرفهای ترک و روس با مشارکت ایران بر سر آن توافق شده است. زمانیکه از مناطق کاهش تنش سخن می گوییم باید به یاد داشته باشیم که این مسأله به مثابه راه کاری جایگزین میان روسیه و آمریکا بوده است.

ادلب متفاوت از دیگر مناطق کاهش تنش نیست. زمانیکه از این مناطق سخن می گوییم در واقع از مناطق شمال حمص و مناطقی در غوطه و مناطق جنوبی سخن می گوییم که زمانی جزو مناطق کاهش تنش بوده و به آغوش حاکمیت سوریه بازگشت بنابراین ادلب نیز مانند این مناطق محسوب می شود و مهم نیست که این مسأله آمریکا و یا دیگر طرفهای متخاصم را راضی می کند یا خیر. ما در برابر یک واقعیت جدید قرار داریم. ارتش سوریه و نیروهای هم پیمان طی یک سال اخیر دستاوردهای بسیار زیادی را محقق کرده اند.

ما در دوره تغییرات دراماتیک نیستیم بلکه در دوره تغییرات ژئوپلیتیک قرار داریم و به ادلب خارج از این چارچوب نمی نگریم. بررسی تمامی داده ها نشان می دهد که آمریکا از پیروان و هم پیمانان خود دست می کشد. در نهایت باید بگوییم که ۱۵ اکتبر کنونی مهلت نهایی خواهد بود و ما در برابر یک مرحله جدید قرار می گیریم. هر کسی که سلاح خود را زمین نگذاشته باشد در معرض بمباران هوایی روسیه و حملات میدانی ارتش سوریه قرار خواهد گرفت.

من چیز متفاوتی در ادلب نمی بینم که تبدیل به بزرگترین نبرد در سوریه شود. معتقدم که تجمع تروریستها در ادلب بدون در نظر گرفتن تعداد آنها به معنی ضرورت مبارزه با آنها و حمایت از امنیت کشور است. این تروریستها در واقع عناصر باقی مانده آنها است که از سرتاسر سوریه جمع آوری شده اند. آنها در مرکز استقرار خود نتوانسته اند مبارزه کنند پس چگونه می توانند در یک محیط جدید مبارزه کنند؟ آنها ویروس شکست را با خود حمل می کنند و دیگر برگ برنده ای در دست ندارند بنابراین شکست معنوی تروریستها، به پیروزی ارتش سوریه کمک می کند.

 از سوی دیگر جمع آوری این تروریستها و محصور کردن آنها در یک منطقه جغرافیایی مشخص باعث می شود ارتش سوریه بتواند به تجهیزات میدانی خود تکیه کند و زمانی یک خمپاره در جایی فرود می آید به معنی آن است که تلفاتی در میان آنها برجای خواهد ماند.البته دولت سوریه گذرگاه هایی را برای غیر نظامیانی که می خواهند از ادلب خارج شوند مشخص کرده است.

مسئله بعدی نیز این است که حضور تروریست ها در ادلب به نفع هیچکس حتی حامیان آنها نیست. باید به این نکته توجه داشت که سرکردگان جبهه النصره و دیگر تروریست‌ها از این منطقه خارج شده اند و هواپیماهای آمریکایی برای انتقال آنها به مناطق دیگر در ادلب فرود آمدند. تصمیم دولت سوریه کاملا مشخص است و آن همان دفاع از تمام خاک این کشور تا آخرین وجب است.

*نقش کشورهای اروپایی و دروغهای آنها در قبال سوریه مانند مساله سلاح شیمیایی را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمی توان نقش کشورهای اروپایی را به صورت مستقل بررسی کرد. از زمان پایان جنگ جهانی دوم و دقیقاً از زمان پروژه مارشال دیگر تصمیمات اروپا مستقل نیست بلکه این تصمیمات با اقتصاد آمریکا در ارتباط است. به نظر می آید که در میان کشورهای اروپایی شاهد نوعی تناقض هستیم اما در واقع این همان تقسیم نقش ها به شمار می آید. یک زمان فرانسه نوک پیکان است و بار دیگر انگلیس و بار دیگر یک کشور دیگر.

اما اجازه دهید این سوال را مطرح کنیم چه کسی مسئول برخی گروه ها مانند کلاه سفیدها است چه کسی آنها را به وجود آورده است؟ سازمان اطلاعات انگلیس که به فریبکاری معروف است آنها را ایجاد کرده است حقیقت هرگز تغییر نخواهد کرد آنها به خوبی می‌دانند که هیچ سلاح شیمیایی وجود ندارد و تمام تلاش آنها این است که شرایط کنونی همچنان به مدت طولانی به همین منوال پیش برود.

به نظر من نقش آمریکا کمرنگ شده و به نفع این کشور نیست که بیش از این عقب نشینی کند. ادامه یافتن درگیری مستقیم میان سوریه، ایران و حزب الله با حمایت روسیه از یک سو و مزدورانی مانند داعش و النصره از سوی دیگر به این معناست که این آخرین برگ باقی مانده برای آمریکا به شمار می‌آید و به نفع این کشور نیست که بیش از این شکست بخورد.

از سوی دیگر نقش ژئوپلتیک جدید روسیه را باید بررسی کنیم. روسیه نمی پنداشت که طی سالیان طولانی آینده بتواند به این نقش دست پیدا کند همچنین به نفع روسیه نیست که از این جایگاه جدید دست بردارد. تنها راهکار این است که سوریه به تنگ تر کردن حلقه تروریست ها ادامه دهند تا دیپلماسی روسیه بتواند دستاوردی در این خصوص داشته باشد.

اگر این مسئله حل و فصل شود روسیه پیشتاز خواهد بود اما در غیر این صورت آمریکا باز می گردد. نه آمریکا و نه روسیه در این خصوص منفعتی ندارند بنابراین یکی از احتمالات این است که شرایط به همین منوال باقی بماند.

اما چه کسی تاوان آن  را خواهد پرداخت؟ دولت سوریه و شهروندان این کشور سوریه و هم‌پیمانان این کشور می خواهند که این بحران پایان یابد. ما در عصر تکنولوژی به سر می بریم و هم آمریکا و هم روسیه این تکنولوژی را دارند. در واقع یک طرف هیچ چیزی ندارد و طرف دیگر همه چیز دارد.

*رهبر انقلاب از شکست آمریکا و مزدورانش در منطقه و پیروزی محور مقاومت در عراق سوریه و حتی یمن سخن گفت. این مسئله را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

جمهوری اسلامی ایران از زمان تاسیس آن به دست امام خمینی(ره) هر آنچه که می گوید عمل می کند. ایران شعار نمی دهد بلکه با شواهد و واقعیت‌ها عمل می کند. زمانی که رهبر معظم انقلاب اسلامی می گوید که آمریکا شکست می خورد باید متوجه این مطلب باشیم که آمریکا در سال ۲۰۰۳ وارد عراق شد و شکست خورده از این کشور خارج شد.

اگر امروزه به صورت دیپلماتیک در عراق حضور داشت نقشه های تجزیه طلبانه خود علیه منطقه از جمله سوریه و ایران را دنبال می‌کرد. اگر کشور سوریه به همراه ملت، ارتش و رهبری اش همچنین حمایت دوستان از جمله حزب‌الله و ایران مقاومت نمی کرد چه بسا آنچه در تونس و یا مصر اتفاق افتاد در سوریه نیز اتفاق می افتاد. آمریکا و دیگران هرگز لحظه بازداشت نظامیان و نیروهای دریایی خود توسط نیروهای ایرانی را فراموش نخواهند کرد.

چه کسی جرات دارد این کار را انجام دهد و آن را علنی کند. هیچ کشوری و یا مجموعه ای از کشورها چنین تصمیمی نمی‌گرفتند اما ایران این کار را کرد. این به آن معنی نیست که آمریکا ضعیف است نه اما باید ببینیم می تواند نتایج تصمیمات خود را بپذیرد. امریکا بسیاری از مواقع چیزهایی می گوید که در واقع به آنها جامه عمل نمی پوشاند. آنچه  ایران و محور مقاومت را برجسته می‌کند این است که آنها می‌توانند توان و قدرت خود را به صورت عملی نشان دهند.

همه می‌دانند که منطقه خلیج فارس با یک حمله مستقیم به صورت کامل بسته می‌شود. اگر به یک نفتکش در یکی از گذرگاه‌های دریایی حمله شود قیمت نفت در اروپا ۲۰ برابر می شود آیا اروپا می تواند این شرایط را بپذیرد؟ درست است که غرب و آمریکا قدرتمند هستند اما نمی توانند این قدرت را به منصه ظهور برسانند. آنها قدرت ویرانگری دارند اما نمی توانند آن را عملی کنند. بنابراین سخنان رهبر انقلاب کاملا علمی بوده و در چارچوب علم استراتژیک نظامی می گنجد.

*در بحران کنونی شاهد همکاری اسلامی میان اکثریت کشورها هستیم و کشورهای غربی با این اتحاد مخالف هستند نظر شما درباره آینده این اتحاد چیست؟

این مسئله بسیار دردناک است. امت اسلامی پتانسیلی دارد که می تواند آن را به یک قدرت رقابتی در جهان تبدیل کند  البته دشمنان نیز نادان نیستند و این مسئله را از قرن‌ها  پیش فهمیده اند. وزیر مستعمرات انگلیس در سال ۱۹۰۴ تیمی متشکل از صدها کارشناس اجتماعی-اقتصادی و علوم باستانی را به منطقه اعزام کرد آنها سه سال در این منطقه ماندند.

 آنچه که امروز در منطقه شاهد آن هستیم نتیجه نقشه های این تیم انگلیسی است آنها اجازه نمی‌دهند مشرق عربی و مغرب آن با یکدیگر متحد شوند. رژیم صهیونیستی نیز به مسلمانان اجازه اتحاد نمی دهد چرا که در این صورت آنها قدرت بسیار زیادی پیدا می کنند. کشورهایی که با دشمنان دست به یکی کرده اند نیز اتحاد مسلمانان را به نفع خود نمی دانند.

تیم انگلیسی مذکور نقاط قوت و ضعف آنها را پیدا کردند و اعلام کردند که اعراب را باید از طریق نژاد عرب از بین برد بنابراین خانواده های الیگارشی را به منطقه خلیج فارس آورده و به اسلام حمله کردند. همین درگیری ها باعث پیدایش القاعده و اخوان المسلمین و  دیگر گروه ها شد و تمام این‌ها نتیجه اقدامات سازمان اطلاعات انگلیس است. ما امروزه با تروریسم تکفیری روبرو هستیم که آنها نام اسلام را به صورت دروغین بر آن می گذارند و این همان ساخته دست دشمنان است.

من دشمن را به دلیل توطئه چینی علیه خودمان سرزنش نمی‌کنم اما سوال اصلی این است که ما چه کار کرده ایم؟ باید در اینجا به این نکته اشاره کنیم که ملت ها تمایل دارند یک قدرت واحد باشند. آن چیزی که ژنرال های صهیونیست را می ترساند همین مسئله است. محور مقاومت عملاً نشان داد که می تواند در عرصه حضور داشته باشد. چه کسی فکر می کرد که سفارت اسرائیل در تهران به سفارت فلسطین تبدیل شود.

ما در برابر نوعی تغییر در عناصر قدرت قرار داریم. چه کسی می توانست خاک سوریه را از لوث دشمنان تروریسم پاک کند و بیش از هفت سال در این جنگ با حمایت دوستان از جمله ایران و حزب الله دوام بیاورد. تمام آنچه که دشمن صهیونیستی میخواهد این است که حزب الله را به سمت شمال رود لیطانی لبنان دور کند. امروزه حزب الله در مرزهای مشترک با فلسطین تا رود فرات حضور دارد.این مسئله به کسی مربوط نیست. تنها این سوریه است که تصمیم می‌گیرد چه کسی در خاک این کشور حضور داشته باشد.

*آینده ملت سوریه را به چه صورت ترسیم می‌کنید؟

هیچ کسی نمی‌تواند به ملت سوریه نحوه زندگی و یا حکومت را دیکته کند این فقط حق مردم است. ما در برابر یک واقعیت جدید قرار گرفته این و نمی‌توان درباره بازگشت به گذشته سخن گفت. باید از نقاط قوت حمایت کرده و نقاط ضعف را از بین برد.

هر کسی که فکر می کند بعد از این جنگ طولانی‌مدت می‌تواند اراده ملت سوریه را گرفته و برای آنها قانون اساسی و نظام حاکمیتی تعیین کند باید از خواب خود بیدار شود. نمی توان منکر این مسئله شد که هزاران تن از شهروندان سوری در خارج از کشور به سر می‌برند اما دولت سوریه بارها اعلام کرده که این کشور آغوش خود را به روی همگان باز کرده و از همه می خواهد به سرزمین خود بازگردند حتی کسانی که دچار اشتباه شدند منطق دولت سوریه انتقام از ملت این کشور نیست.

اما کسانی که سلاح در دست میگیرند در واقع دست به رویارویی با نظام سوریه زده اند. فکر نمی‌کنم که در فرانسه و آمریکا نیز اجازه دهند خمپاره و موشک میان مردم وجود داشته باشد و تمام اینها پروپاگاندایی است که ادامه نخواهد یافت.
انتهای پیام/مهر

کلمات کلیدی خبر :سوریه آمریکا^