اخبار کوتاهآرشیو
کد خبر : 15662تاریخ ثبت : 1397/2/25 13:12:26

فلسطینی ها در سالگرد اشغال فلسطین راهپیمایی کردند

راهپیمایی گسترده مردم فلسطین روز دوشنبه در سراسر سرزمین های فلسطینی و اردوگاه الشتات در هفتادمین سالگرد اشغال این کشور و اعتراض به تصمیم نژاد پرستانه آمریکا در انتقال سفارت آن از تل آویو به قدس و دفاع از حقوق مردم فلسطین آغاز شد.

گروه های فلسطینی از جمله جنبش جهاد اسلامی با صدور بیانیه اعلام کردند، راهپیمایی گسترده ای صبح دوشنبه در نوار غزه، کرانه باختری و سرزمین های اشغالی در میان سکوت کشورهای عربی و اسلامی و اصرار همه گروه های فلسطینی بر تداوم راهپیمایی بازگشت و اعتصاب سراسری آغاز شد.
کمیته پیگیری نیروهای ملی و اسلامی روز دوشنبه از اعتصاب سراسری نهادهای رسمی ، مردمی ، تجاری ، آموزشی و بهداشتی در نوار غزه خبر داد.
کمیته انجمن های فلسطینی حضور گسترده میلیونی مردم خشمگین فلسطین در راهپیمایی امروز را ایستادگی در برابر دولت آمریکا و رژیم صهیونیستی اشغالگر ، ارسال پیام بازگشت ، رفع محاصره و مخالفت با انتقال سفارت آمریکا به قدس دانست.
این بیانیه بر مخالفت با اشکال مختلف عادی سازی با رژیم صهیونیستی به ویژه اقدام کشورهای عربی به اعزام تیم های ورزشی به فلسطین اشغالی و شرکت در مسابقات ورزشی با رژیم اشغالگر را محکوم کرد.
در بخش دیگری از این بیانیه ضمن محکوم کردن سکوت خجالت آور کشورهای عربی ،دعوت نتانیاهو از سران کشورها برای انتقال سفارتخانه های خود به قدس تقبیح شده است.
نظامیان رژیم صهیونیستی از نخستین ساعات اولیه روز دوشنبه با استقرار در مناطق مرزی و تخریب چادر های راهپیمایی بازگشت ، افزایش شمار ماشین آلات و تجهیزات نظامی اقدام به ایجاد سنگرهای خاکی و کشیدن سیم خاردار در نوار مرزی غزه کردند و از فلسطینیان خواستند تا از نزدیک شدن به مرزها خودداری کنند.
گروه های فلسطینی در بیانیه خود 14 مه / 24 اردیبهشت سالگرد اشغال فلسطین را روز سیاه در تاریخ مبارزات مردم فلسطین ذکر کرد.
در حمله صبح امروز نظامیان صهیونیست به چادرهای راهپیمایان در شرق جبالیا و عبسان الجدیده در خان یونس در نزدیکی دیوار حائل با نوار غزه دو فلسطینی بر اثر اصابت گلوله صهیونیست ها زخمی و 7 فلسطینی دیگر دستگیر شدند.
شاهدان عینی گفتند که نظامیان صهیونیست به همراه تجهیزات نظامی از گذرگاه ابو صفیه در شرق جبالیا و اردوگاه العوده و از گذرگاه ابو ریده در شرق خزاعه و منطقه الفراحین در شرق خان یونس و شرق البریج و رفح نوار غزه را محاصره کردند.
تشدید اقدامات نظامی امروز صهیونیست ها به طرف مناطق مرزی شمال و شرق نوار غزه در راستای سرکوب راهپیمایی های بازگشت و محکوم کردن انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به قدس اشغالی است.
بر اساس تصمیم دونالد ترامپ رییس جمهوری امریکا امروز دوشنبه (24 اردیبهشت) سفارت آمریکا در سرزمین های اشغالی طی مراسمی از تل آویو به قدس اشغالی منتقل شود.
تصمیم ترامپ مبنی بر انتقال سفارت آمریکا به قدس با واکنش گسترده جامعه جهانی و محکومیت این اقدام رییس جمهوری ایالات متحده همراه بود.
انتهای پیام/ایرنا

کلمات کلیدی خبر :فلسطین^