اخبار کوتاهآرشیو
کد خبر : 15658تاریخ ثبت : 1397/2/25 11:02:42

روسیه: وضعیت مناطق کاهش تنش در سوریه مطلوب است

نماینده رئیس جمهوری روسیه در امور سوریه این ادعا را که برخی از مناطق کاهش تنش در سوریه فعالیت خود را متوقف کرده اند، رد کرد و توضیح داد: شرایط فعالیت مناطق کاهش تنش در سوریه در حال تغییر است و با شرایط جدید روند صلح مطابقت دارد.

آلکساندر لاورنتیف نماینده رئیس جمهوری روسیه که در گفت وگوهای صلح آستانه سرپرستی هیات روسی را برعهده دارد امروز (دوشنبه) با بیان این مطلب به خبرگزاری تاس گفت: هدف، تامین ثبات و امنیت مناطق کاهش تنش در سوریه است.
به گفته وی نشست گروه کاری تبادل بازداشت شدگان میان طرف های سوری مناقشه نیز امروز در آستانه برگزار می شود.
لاورنتیف در ادامه اظهار داشت: ایران، روسیه و ترکیه امروز به عنوان کشورهای حامی مذاکرات آستانه نتایج یک سال گفت وگوها در این چارچوب را ارزیابی و در پایان دور جاری مذاکرات آستانه (دور نهم)، بیانیه ای را منتشر می کنند.
وی افزود: در این بیانیه مشترک، نتایج اقدامات انجام گرفته در یک سال گفت وگوهای آستانه ارزیابی می شود و دورنمای فعالیت در این چارچوب و اقدامات بعدی تعیین خواهد شد.
به گزارش ایرنا، پیشتر خبرگزاری تاس به نقل از وزارت خارجه قزاقستان از شرکت نکردن نمایندگان آمریکا در مذاکرات صلح سوریه که قرار است 24 و 25 اریبهشت در آستانه برگزار شود، خبر داد و اعلام کرد که در این مذاکرات هیات هایی از کشورهای ضامن آتش بس شامل ایران، روسیه و ترکیه و هیات های دولت سوریه و مخالفان مسلح شرکت خواهند کرد.
همچنین هیاتی از سازمان ملل به عنوان ناظر تحت ریاست استفان دی‌ میستورا، نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل در امور سوریه حضور دارد.
تاکنون هشت دور مذاکرات بین المللی آستانه به سرپرستی هیات های جمهوری اسلامی ایران، روسیه و ترکیه برگزار شده است.
دراین نشست ها هیات نمایندگی دولت سوریه حضور داشته و در برخی دورها نیز نمایندگانی از معارضان مسلح سوری شرکت کردند.
'حسین جابری انصاری' دستیار ارشد وزیر خارجه ایران در امور ویژه سیاسی ، 'الکساندر لاورنتیف' نماینده ویژه پوتین در امور سوریه و 'سدات اونال' معاون منطقه ای وزارت خارجه ترکیه به ترتیب مذاکره کنندگان ارشد ایران، روسیه و ترکیه در این دیدار ها هستند.
ایران، روسیه و ترکیه در قالب نشست آستانه به نتایج مهمی از جمله ایجاد چهار منطقه کاهش تنش در سوریه و برقراری آتش بس دست یافته اند.
نشست آستانه تنها ابتکار بین المللی جهان است که کارایی خود را در حل و فصل بحران سوریه نشان داده است.
انتهای پیام/ایرنا

کلمات کلیدی خبر :روسیهسوریه^