اخبار کوتاهآرشیو
پربازدیدترین اخبار
کد خبر : 15348تاریخ ثبت : 1397/2/2 10:08:08

معاون سنای افغانستان: داعش پروژه استراتژیک کشورهای قدرتمند در افغانستان است

معاون سنای افغانستان اعلام کرد که کشورهای بزرگ جهان با حمایت از پروژه داعش سازی در افغانستان، اهداف استراتژیک خود را در این کشور و منطقه دنبال می‌کنند.

«محمدعلم ایزدیار» معاون سنای افغانستان گفت: پس از شکست داعش در سوریه و عراق تلاش‌هایی شده است تا تا این گروه تروریستی به افغانستان منتقل شود و تهدیدی برای آسیای مرکزی، حوزه قفقاز و چین باشد.

وی افزود: حضور کشورهای غربی به رهبری آمریکا در افغانستان بیشتر از نفع به ضرر ما تمام می‌شود.

ایزدیار خاطرنشان کرد: تروریسم ریشه در قرائت افراطی از دین، سلطه طلبی کشورهای توسعه یافته و بی عدالتی دارد، پیروزی بر این پدیده با نظامی گری محض ممکن نیست.

وی در ادامه تصریح کرد: برای پیروزی در مبارزه با تروریسم افغانستان به همگرایی و همکاری کشورهای جهان، منطقه و سازمان همکاری‌ شانگهای نیاز دارد.

در حالی که افغانستان تا کنون نتوانسته عضویت سازمان همکاری‌ شانگهای را کسب کند اما معاون سنای افغانستان بار دیگر به لزوم موافقت اعضای این سازمان با عضویت افغانستان تاکید کرد.

ایزدیار اظهار داشت: افغانستان روابط تاریخی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی چشمگیری با کشورهای عضو سازمان شانگهای دارد و توسعه آن منافع متقابل این سازمان و افغانستان را در پی دارد.

معاون سنای افغانستان گفت:به همین دلیل سازمان شانگهای باید در برقراری صلح،  پایان جنگ و توسعه پایدار در این کشور نقش سازنده و مثبتی را ایفا کند.

وی خاطرنشان کرد که سازمان شانگهای از موقعیت خوبی برخودار است و می‌تواند با دیپلماسی فعال و سازنده کشورهای همسایه افغانستان را به حمایت از روند صلح و تحکیم ثبات در افغانستان وادار سازد.

ایزدیار گفت: مردم افغانستان از چین و روسیه به عنوان ستونهای اصلی سازمان شانگهای انتظار دارند تا برای صلح و پایان جنگ در افغانستان تلاش بیشتری به خرج دهند.

سازمان شانگهای پیش از این به دلیل مخالفت روسیه نتوانسته بود عضویت کامل این سازمان را کسب کند اما با افزایش تنش‌ها بین افغانستان و پاکستان ممکن است اسلام‌آباد نیز با عضویت افغانستان در این سازمان مخالفت کند.

انتهای پیام/تسنیم

کلمات کلیدی خبر :افغانستانداعش^