اخبار کوتاهآرشیو
پربازدیدترین اخبار
کد خبر : 15345تاریخ ثبت : 1397/1/22 13:38:38
مرکز مطالعات استراتژیک و بین المللی:

توقف مذاکرات صلح، بدترین نتیجه جنگ سوریه

مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی نوشت: تاکنون یکی از بدترین نتایج حاصله در جنگ سوریه، توقف مذاکرات صلح بوده است که ماهیت جنگ کنونی را نیز تغییر می دهد زیرا الگوی خشونت و بی ثباتی دائم می تواند به سراسر خاورمیانه از جمله عراق و شرکای استراتژیک آمریکا آسیب وارد کند.

در گزارشی با عنوان 'کی و چگونه جنگ سوریه پایان می یابد؟'، افزود: ژنرال 'دیوید پترائوس'، در اوایل سال 2003، زمانی که هنوز فرمانده 101 جبهه هوابرد بود و برای حمله به عراق آماده می شد، این سوال را پرسید 'این جنگ چگونه پایان می یابد؟' 15 سال بعد، ما هنوز به پاسخ مشخصی نه در مورد عراق و نه در سوریه رسیده ایم.
هدف از جنگ هرگز پیروزی نظامی نبوده است. هدف ایجاد صلح است که اهداف راهبردی پایدار ایجاد می کند و ملت ها بطور عمده برای آن مبارزه می کنند. اما ما در هیچ یک از 'جنگ ها' نتوانستیم بر این هدف تمرکز کنیم. نه تنها در عراق و سوریه بلکه در افغانستان، لیبی، یمن و دیگر مبارزات بسیار کوچکتر علیه تروریسم و بنیاد گرایی در غرب و شرق آفریقا نیز نتوانستیم به این مهم دست یابیم.
حال بحث بر سر ماندن در سوریه است که هیچ هدف راهبردی را دنبال نمی کند. بحث در مورد خروج از سوریه نیز نشانه شکست آشکار راهبرد ایالات متحده است. این اهداف هیچ کاری برای ایجاد یک صلح پایدار در راستای منافع استراتژیک ایالات متحده و منافع شرکای ما انجام نمی دهد.
تلفات جنگ سوریه تاکنون بصورت دقیق مشخص نشده است. اما بر اساس یکی از آمارهای اعلام شده، بیش از 400 هزار نفر در این جنگ جان سپرده اند و این میزان جدا از تلفات جانی مردم در مبارزه با داعش است و این در حالیست که زمانی بیش از 70 درصد مردم سوریه در مناطق تحت کنترل داعش سکونت داشتند. هزینه انسانی مبارزه تاکنون دقیق برآورد نشده اما براساس برآورد سازمان ملل، هنوز بیش از 13 میلیون سوری در معرض جنگ قرار دارند و سازمان سیا آن را 18 میلیون برآورد کرده است.
در مجموع تاکنون 6.1 میلیون نفر آواره از این جنگ به جا مانده که بیشتر آنها بدون شغل، سرپناه و دسترسی به غذا، آب، آموزش و پرورش، خدمات پزشکی و دیگر خدمات هستند و هنوز 2.98 میلیون نفر در مناطق محاصره شده هستند که بسیاری از آنها دسترسی به مواد غذایی ندارند و تقریبا همه آنها دلیل محکمی برای تنفر از اسد دارند.

** توقف مذاکرات صلح، بدترین نتیجه جنگ سوریه
تاکنون یکی از بدترین نتایج به دست آمده در جنگ سوریه، توقف مذاکرات صلح است که می تواند ماهیت جنگ کنونی را نیز تغییر دهد. الگوی خشونت و بی ثباتی دائم می تواند به سراسر منطقه از جمله عراق و شرکای استراتژیک آمریکا در خاورمیانه هم سرایت کند و موقعیت استراتژیک واشنگتن را در این منطقه به خطر اندازد.
با این وجود، مشکل ایجاد صلح پایدار در سوریه بسیار عمیقتر و فرای این مسائل است. بانک جهانی درباره هزینه های جنگ در اوایل سال 2017 هشدار داده بود و حال آنکه امسال این هزینه ها به مراتب بیشتر شده است. 'حافظ غانم' معاون بانک جهانی در امور خاورمیانه و شمال آفریقا، گفت 'جنگ در سوریه از نظر اقتصادی و اجتماعی کشور را دچار گسیختگی کرده و تعداد تلفات بسیار ویرانگر است. جنگ همچنین نهادها و سازمان های لازم را برای رسیدگی به کار جامعه نابود کرده و بازسازی آنها چالشی به مراتب بزرگتر از بازسازی زیرساخت ها است'.
گزارش ها نشان می دهد در طول چهار سال اول جنگ، بطور متوسط حدود 538 هزار شغل نابود شده و اکنون نرخ بیکاری 78 درصد در این کشور تخمین زده شده است. 'ساروج کومار' مدیر بانک جهانی مشرق دبی می گوید '9 میلیون سوری کار نمی کنند و این بیکاری پیامدهای خطرناکی حتی پس از پایان جنگ خواهد داشت.
جنگ باعث از بین رفتن 226 میلیارد از تولید ناخالص داخلی سوریه شده است اما نتایج نشان می دهد که اگر جنگ امسال به پایان برسد، 41 درصد از شکاف موجود برطرف می شود.
اقتصاد سوریه در میان درگیری های مداوم که در سال 2011 آغاز شد، بیش از 70 درصد کاهش یافته و عمیقا رو به وخامت گذاشته است. دولت اما تلاش کرده است اثرات تحریم های بین المللی، آسیب های فراوان در زمینه زیرساخت ها، کاهش ارزش لیر سوریه و کاهش قدرت خرید خانوار را کاهش دهد. بگونه ای که در سال 2017، برخی از شاخص های اقتصادی از جمله نرخ ارز و تورم شروع به ثبات نمودند.
اما در طول سال 2017، درگیری های مداوم و ناآرامی های ناگهانی و کاهش فعالیت های اقتصادی، بحران انسانی را بار دیگر افزایش داد و نیاز به کمک های بین المللی بیش از همیشه احساس می شد، زیرا بیش از 13 میلیون نفر در سوریه نیازمند یاری رسانی سازمان های بین المللی بودند و تعداد پناهندگان در سوریه از 4.8 میلیون نفر به بیش از 5.4 میلیون رسید.

** تردید در صداقت واشنگتن در مورد راهبرد مبارزه با تروریسم
در نهایت صداقت واشنگتن در مورد راهبرد مورد نیاز برای مبارزه با تروریسم از موضوعاتی است که نباید نادیده گرفته شود. ایالات متحده باید با این واقعیت روبرو شود که تروریسم و افراط گرایی نشانه های عمیق و اساسی بی ثباتی در بسیاری از کشورهای خاورمیانه و کشورهای در حال توسعه است و ایالات متحده نمی تواند بیش از این نقش پلیس جهان را ایفا کند. اما باید به کشورهای در یافتن علل و رفع تروریسم کمک کند.
از سوی دیگر کشورهای مذکور نباید سعی کنند دنیا را مطابق با تصورات ما بسازند بلکه ما باید با کمک به ملت ها زمینه را برای ساختن دنیای خودشان فراهم کنیم.

* مرکز مطالعات استراتژیک و بین المللی یک اندیشکده آمریکایی مستقر در واشنگتن، دی.سی است که درباره سیاست، اقتصاد و امنیت بین‌الملل در سراسر جهان با تمرکز بر روابط بین‌الملل، تجارت، فناوری، دانش مالی، انرژی و ژئواستراتژی فعالیت دارد. در گزارش دانشگاه پنسیلوانیا این مرکز به عنوان اندیشکده رتبه اول در جهان در میان اندیشکده‌های دفاع و امنیت ملی و رتبه چهارم بهترین اندیشکده‌ها با بیشترین ایده ها وپیشنهادهای نوآورانه معرفی شده است'.
انتهای پیام/ایرنا

کلمات کلیدی خبر :سوریه^