اخبار کوتاهآرشیو
پربازدیدترین اخبار
کد خبر : 15344تاریخ ثبت : 1397/1/22 13:34:15

دادگاه میانمار با آزادی دو خبرنگار مخالفت کرد

دادگاهی در میانمار درخواست برای آزادی دو خبرنگاربازدداشت شده یک رسانه خارجی در این کشور را که وقایع مرتبط با کشتار روهینگیایی ها را پوشش خبری می دانند، رد کرد.

این دادگاه در یانگون با درخواست وکلای مدافع دو خبرنگاریک رسانه خارجی که گزارشی هایی در مورد کشتار و آوارگی اقلیت روهینگیایی توسط ارتش و گروههای بودایی افراطی را منتشر کرده بودند، مخالفت کرد.
'ون لون' 32 ساله و 'کیاو سوئی اوو' 27 ساله دو خبرنگاری هستند که از ماه دسامبر2017 به اتهام نقض قانون حفظ اطلاعات کشور درمورد عملیات نظامی ارتش میانمار در ایالت راخین بازداشت شده و در زندان به سرمی برند.
میانمار پس از کشتار هزاران نفر از روهینگیایی ها و آواره کردن بیش از 700 هزار نفر از آنها در ماه اوت 2017( شهریور96) با محکومیت جهانی درارتباط با نسل کشی ، پاکسازی قومی و قتل های گروهی غیرقانونی روبه روست.
این درحالی است که ارتش و دولت میانمار این اتهامات را ردکرده و ادعا می کند: عملیات این ارتش علیه تروریست های ارتش آزاد روهینگیا'آرکان' انجام شده است.
دو خبرنگار تبعه میانمار که برای رسانه خارجی کار می کردند، گزارش هایی از کشتار یک گروه 10 نفره از مردم روهینگیا در روستای 'ایندین' راخین در روز دوم سپتامبر 2017 توسط نیروهای ارتش و نیروهای امنیتی این کشور منتشر کرده بودند.
این گزارشگران مستندات تصویری در مورد این جنایت را پس از گفت وگو با روستائیان و خانواده های این قربانیان فاش ساختند.
احتمال دارد، طبق قانون 'حفاظت اطلاعات' که برجای مانده از دوران استعمار بریتانیا در میانماراست دو خبرنگارمذکور به 14 سال زندان محکوم شوند.
پیشتر اعلام شد این دو نفر به اسنادی در مورد دستورات ویژه فرماندهان ارتش میانمار در مورد پاکسازی قومی مردم روهینگیا دست پیدا کرده اند.
همزمان با این دادگاه ، دادگاه دیگری 7 نظامی میانمار شامل 4 افسر و 3 سرباز ارتش را به اتهام قتل عام 10 نفر روهینگیایی در روستای 'ایندین' به طور جداگانه به 10 سال زندان و کار سخت و اجباری محکوم کرد.
تصاویر کشتارگروه 10 نفراز مردان روهینگیایی در حالی که زانو زده و دست های خود را در پشت سرنگه داشته بودند، بازتاب گسترده ای در شبکه های اجتماعی و نهادهای حقوق بشری در جهان داشته است.
نظامیان میانماری پس از کشتار، این افراد آنها را در یک گور جمعی دفن کردند.
تاکنون بیش از 10 گور جمعی در روستاهای راخین شناسایی و کشف شده که اجساد صدها نفر از روهینگیایی ها در آنها دفن شده است.
عفو بین الملل نیز دراسفند 96 گزارش داد: تصاویر ماهواره ای دریافت شده حاکی است ارتش میانمار پس از کشتن روهینگیایی ها خانه های آنها را سوزانده و با بولدوزر صاف کرده است.
طبق این گزارش نظامیان میانماری بر روی زمین‌های با خاک یکسان شده روستاهای روهینگیایی‌ها تأسیسات امنیتی بر پا کرده است.
علاوه براین دولت میانمار نیز با صدور مجوز ورود خانواده های بودایی از بنگلادش ، اقدام به جایگزینی این افراد در روستاهای محل زندگی روهینگیایی ها کرده است.
ارتش میانمار درسالهای اخیر با استفاده از قانون جلوگیری از نشر اطلاعات امنیتی رسانه های داخلی این کشور را از پوشش وقایع مرتبط با سرکوب روهینگیایی ها باز داشته است. از این رو خبرنگاران وگزارشگران به ویژه افرادی که کشتار و سرکوب روهینگیایی ها توسط ارتش و گروههای افراطی را فاش سازند، هدف حمله نظامیان قرار می گیرند.
سرکوب گسترده رسانه ها در دو دهه اخیر سبب شده تا رسانه های داخلی در مورد جنایات ارتش میانمار سکوت کنند.
پنج نفر خبرنگار میانماری نیز دراوایل سال 2014 که کودتاچیان نظامی حکومت را دردست داشتند، به علت انتشار گزارش هایی در مورد وجود کارخانه سلاح های شیمیایی برای استفاده نظامی در این کشور در داددگاه متهم به زندان های طولانی مدت بیش از یک دهه شدند.
رونددستگیری روزنامه نگاران محلی و خارجی دراین کشور با وجود روی کار آمدن دولت غیرنظامی به رهبری آنگ سان سوچی در 8 نوامبر 2014 همچنان ادامه دارد.
سوچی اگرچه حکم دادگاه علیه هفت نظامی میانماری را نشانه مثبتی دراین کشورارزیابی کرد اما تاکنون در قبال بازداشت خبرنگاران واکنشی نشان نداده است.
انتهای پیام/ایرنا

کلمات کلیدی خبر :میانمار^