اخبار کوتاهآرشیو
پربازدیدترین اخبار
کد خبر : 15340تاریخ ثبت : 1397/1/22 10:53:38

واشنگتن خط قرمزها را در سوریه زیرپا گذاشت

تحرکات تازه آمریکا برای ایجاد ارتشی مجهز و پیشرفته در شهرهای شمالی سوریه، چشم انداز ثبات و آرامش در این کشور را بیش از پیش تیره و تار می کند. پیش از این هم انتشار اخباری مبنی بر تشکیل ارتش مرزی متشکل از کردها به تحرک واشنگتن، واکنش تند ترکیه را برانگیخت و روزهای تاریک و سختی را برای مردم در شهر عفرین ایجاد کرد.

آمریکا برای تاثیرگذاری بر معادلات سیاسی سوریه و یافتن روزنه ای برای نفوذ پایدار در این کشور، تحرکاتی را آغاز کرده که آینده خوشی را نوید نمی دهد.
به گفته « فتح الله حسینی» نماینده نیروهای کرد سوری در اقلیم کردستان عراق، وزارت دفاع آمریکا این روزها در تدارک تشکیل ارتشی مسلح به سلاح های سنگین در شمال سوریه است؛ ارتشی که 70 درصد نیروهای آن را کردها تشکیل می دهند و قرار است اداره همه شهرهای زیر کنترل نیروهای کردی از منبج تا جرابلوس و رقه را در دست بگیرند.
حسینی در خصوص مدیریت این ارتش می گوید: ارتشی که تشکیل می شود به طور مستقیم از سوی وزارت دفاع آمریکا سرپرستی خواهد شد و وظیفه آنها دفاع از شمال سوریه خواهد بود.
به گفته این نماینده نیروهای کرد سوری در اقلیم کردستان عراق، آمریکایی ها تشکیل این ارتش را پاسخی محکم به افزایش تهدیدات ترکیه در سوریه می دانند.
این در حالی است که به گفته کارشناسان تحرکات آمریکایی ها در بخش های کردنشین سوریه در ماه های گذشته، حساسیت ترکیه را برانگیخت و اسباب تهاجم نظامی و تحمیل سختی ها و مشکلات زیادی را برای ساکنان استان های کردنشین شمال سوریه فراهم آورد.
انتشار اخباری مبنی بر تلاش واشنگتن برای تشکیل ارتش مرزی متشکل از شبه نظامیان کرد در سوریه در بهمن ماه گذشته، واکنش شدید و عملی ترکیه را برانگیخت. هرچند خبر تصمیم آمریکایی ها برای تشکیل ارتش مرزی بلافاصله از سوی مقام های واشنگتن رد شد، ولی این مساله به مداخله نظامی آنکارا در شهرهای شمالی سوریه به ویژه عفرین انجامید.
حملات نظامی به عفرین، اگرچه مخالفت جدی دمشق، جامعه بین المللی و کشورهای همسایه سوریه را برانگیخت، ولی مانع از انجام آن نشد. حتی دیگر شهرهای کردنشین شمال سوریه هم بارها از سوی مقام های ترک در معرض تهدید یورش نظامی قرار گرفت.
عملیات ترکیه در سوریه تحت عنوان «عملیات شاخه زیتون» برای مبارزه با «یگان های مدافع خلق» و شبه نظامیان کردی انجام گرفت که از نظر دولت آنکارا نزدیک به شبه نظامیان مسلح کرد حزب کارگران کردستان موسوم به «پ. ک. ک» هستند که سال ها است با دولت مرکزی آنکارا وارد مبارزه مسلحانه شده اند.
سوریه از همان ابتدا برای ترکیه خط قرمزهایی داشت که آمریکا با تحریک یا زیر پا گذاشتن آن، آنکارا را به واکنش شدید ترغیب می کند. نیرو گرفتن کردها در همسایگی و مرزهای جنوبی ترکیه، یکی از مهمترین خط قرمزهای آنکارا به ویژه در ماه های پس از تضعیف قابل توجه داعش در سوریه است.
تحمیل شکست های سنگین بر گروه های تکفیری- تروریستی و تضعیف انگیزه مشترک نیروهای مختلف سوری برای مبارزه منسجم با داعش، آغازی بود بر بروز تفاوت و اختلاف نظر بر سر اهداف و خواسته های آنان.
در این میان تلاش آمریکایی ها برای بهره گیری از کارت کردها جهت تاثیرگذاری بیشتر بر معادلات میدانی سوریه در مذاکرات سوری و روندهای سیاسی از یک سو، آگاهی ترکیه از چند و چون بازی آمریکا در شهرهای کردنشین و نگرانی از برآمدن آتش مطالبه استقلال خواهی در میان شبه نظامیان کرد؛ زمینه های تنش بیشتر میان آنکارا و واشنگتن را فراهم آورد، تنشی که به جنگ دوماهه عفرین و کنترل ترکیه و ارتش آزاد سوریه بر این شهر انجامید.
استفاده آمریکا از شکاف های قومیتی به ویژه تمرکز برجدایی کردها یکی از سیاست های پر کاربرد آمریکا در منطقه خاورمیانه است.
عراق، دیگر مقصد سیاست تجزیه گری آمریکایی ها و دوستان منطقه ای آن بود که در سال گذشته به اجرا گذاشته شد، ولی به نتیجه مطلوب آنان منجر نشد. آمریکا و رژیم صهیونیستی بر خلاف مواضع اعلانی خود از همه پرسی و تجزیه اقلیم کردستان عراق از دولت مرکزی حمایت می کردند. هوشیاری رهبران بغداد و استمداد تهران و آنکارا اما این پروژه را برای پشتیبانان آن عقیم کرد.
غرب در دوره های مختلف تاریخی همواره در صدد بهره گیری از کارت بازی کردها برای تاثیرگذاری در معادلات منطقه ای بوده است و اکنون چه فرصتی از این بهتر؛ هنوز سلطه دولت مرکزی عراق و سوریه بر همه مناطق کشور به ویژه مناطق کردنشین به خاطر مداخله جویی های غرب با کاستی هایی رو به رو است و هسته هایی ضعیف از عناصر تکفیری در این مناطق حضور دارند و برخی شبه نظامیان کرد جدایی طلب، فرصت را برای تحقق آرمان دیرینه خود یعنی استقلال مهیا می دانند.
حال و در چنین شرایطی انتشار اخباری مبنی بر تلاش واشنگتن برای تشکیل ارتشی با 70 درصد نیروی کرد که قرار است کنترل استان های کردنشین را در دست بگیرد، بسیار حساس و تنش زا خواهد بود. با این حال غرب از یک واقعیت در منطقه غافل است. بازی با کارت کردها برای غرب دو سرباخت خواهد بود. دولت سوریه و عراق پس از نشستن غبار جنگ با داعش، روز به روز تسلط خود را بر قلمرو خود کامل تر می کنند و در چنین شرایطی اجازه جولان واشنگتن در مناطق کردنشین را نخواهند داد.
انتهای پیام/ایرنا

کلمات کلیدی خبر :واشنگتن سوریه^