اخبار کوتاهآرشیو
کد خبر : 15326تاریخ ثبت : 1397/1/21 14:16:34

مردم فلسطین از حمایت رژیم‌های مرتجع عربی نومیدند/ نامه حماس بیانگر بازگشت آنان به محور مقاومت بود

یک کارشناس مسائل خاورمیانه گفت: نامه هنیه نشان دهنده آن است که حماس امیدی به رژیم‌های مرتجع و سرسپرده برای حمایت از فلسطین ندارد.

جعفر قناد باشی کارشناس مسائل خاورمیانه در گفت و گو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجو در خصوص پاسخ مقام معظم رهبری به نامه اسماعیل هنیه رئیس تشکیلات حماس گفت: پاسخ رهبری نوعی پاسخ به اظهار وفاداری‌های مقامات حماس است و در حقیقت نوعی واکنش به احساسات مردم فلسطین است.

وی افزود: پاسخ معظم له نشان می‌دهد که حماس از توطئه جدایی بین جمهوری اسلامی و حماس عبور کرده است هم چنین این پاسخ بیانگر آن است که حماس امیدی به رژیم‌های مرتجع و سرسپرده برای حمایت از فلسطین ندارد.

قناد باشی با بیان اینکه این نامه در بردارنده نکات مهمی بود گفت: از جمله آن نکات می‌توان به این نکته اشاره کرد که نامه هنیئه نشان دهنده آن است که حماس امیدی به رژیم‌های مرتجع و سرسپرده برای حمایت از فلسطین ندارد در حقیقت هنیه در نامه خود عنوان کرد که ما به ایران علاقه مندیم و نسبت به جهان عرب که از اسرائیل حمایت می‌کند منزجر شده‌ایم.

این کارشناس مسائل خاورمیانه افزود: نکته دیگر در نامه هنیه این بود که حماس راه مقاومت را بر مذاکره ترجیح داد و در شرایط فعلی خواستار ادامه مبارزات است.

وی افزود: دلیل این نگاه آن است که کارنامه سازش نشان می‌دهد این اقدام نه تنها فایده‌ای برای ملت فلسطین نداشته بلکه صدمات زیادی به مبارزات مردم این کشور نیز وارد کرده است این در حالی است که دستاورد‌های مقاومت غیرقابل چشم پوشی است.

قناد باشی افزود: نامه مقام معظم رهبری نشان دهنده این است که حماس درصدد ادامه راهی است که مبارزین فلسطین انتخاب کرده‌اند و توانستند افتخارات زیادی در این مسیر کسب کنند که یکی از آن‌ها خروج اسرائیل از غزه است.

این کارشناس مسائل خاورمیانه به ابتکار جدیدی فلسطینی‌ها اشاره کرد و گفت: الان یک ابتکار جدید تحت عنوان راهپیمایی بازگشت ایجاد شده است که نشان دهنده روی آوردن مردم فلسطین به مسئله مقاومت است این راهپیمایی تا دیروز ۳۱ شهید و ۲۵۰۰ زخمی داشته است لذا پیام نامه مقام معظم رهبری از منظری مهمتر موفقیت‌های محور مقاومت در عرصه سوریه و لبنان را به رخ کشید و الگویی برای مردم فلسطین شد تا این مردم نیز امیدوار شوند که امکان دارد توطئه غرب در خصوص آن‌ها نیز با شکست مواجه شود.

وی با بیان اینکه دولت‌های غربی و ترامپ تلاش می‌کنند ایران را در شرایطی قرار دهند که دست از حمایت فلسطین بردارد گفت: در حقیقت پاسخ مقام معظم رهبری نشان داد ایران تحت تاثیر این هجمه‌ها قرار نمی‌گیرد و هم چنان مواضع خود را در قبال مقاومت و حمایت از جهان اسلام بدون کم و کاست حفظ می‌کند و این نوع موضع گیری ایران نیز به دو منشا برمی گردد منشا اول اقتدار ایران که ترسی از تهاجمات غرب ندارد و منشا دوم این که جمهوری اسلامی حفظ امنیت خود را بر حفظ امنیت منطقه می‌داند.
انتهای پیام/دانشجو

کلمات کلیدی خبر :فلسطین حماس مقاومت^