اخبار کوتاهآرشیو
پربازدیدترین اخبار
کد خبر : 15325تاریخ ثبت : 1397/1/21 13:37:20
رسانه سودانی:

حضور نظامی سودان در یمن توجیه پذیر نیست

تارنمای خبری«السودان الیوم» روز دوشنبه در خصوص حضور نظامی سودان در یمن نوشت: جنگ ضد یمن هیچ گونه توجیه قانونی، شرعی، اخلاقی و انسانی ندارد و نظامی های سودانی برای جلوگیری از بیشتر کشته شدن، فوری از این کشور خارج شوند.

این تارنمای سودانی نوشت: طی روزهای اخیر، خبرهایی مبنی بر کشته شدن شماری از نظامی های سودانی در یمن در رسانه ها منتشر شد و هرچند این رسانه ها ارقام متفاوتی درباره شمار کشته شدگان منتشر کردند اما همه تاکید کرده اند نظامیان سودانی در کمینی که یمنی ها ایجاد کرده بودند، گرفتار و متحمل خسارت های زیادی شدند.
السودان الیوم نوشت:به جنگ رفتن، مانند به گردش و تفریح رفتن نیست و یمن نیز محلی نیست که ارتش سودان بتواند پیروزهایی در آن به دست آورد زیرا از یک سو طبیعت و وضعیت جغرافیایی و پستی و بلندی های آن برای سربازان سودانی آشنا نیست و این نظامی ها برای جنگیدن در مناطق مسطح و بیابانی آموزش دیده اند و نه در کوهستان و از سوی دیگر ارتش سودان با کسانی می جنگد که آن ها این ارتش را متجاوز و اشغالگر می دانند.
این تارنمای خبری افزود: مقام های رسمی سودان نیز کشته شدن شماری از افسران و سربازان ارتش را در یمن تائید کرده اند که این با اعتراض مردم روبه رو شده است . مردم پیش از این نیز خواستارعقب نشینی فوری نظامیان سودانی از یمن شده بودند زیرا این جنگ هیچ گونه توجیه شرعی، قانونی، اخلاقی یا انسانی ندارد .
بر اساس این گزارش ، چند روز پیش «حسن عثمان رزق» نماینده مجلس از حزب الاصلاح سودان نیز خواستار عقب نشینی فوری نظامیان سودانی از یمن شد و گفت: ریختن خون مسلمانان کافی است و البته او در این باره تنها نبود ؛ پیش از او «غازی صلاح الدین » ،« الصادق المهدی » شخصیت های مشهور سودانی و شمار زیاد دیگری ازمردم نیز خواستار عقب نشینی نیروهای سودانی از یمن شده بودند.
رئیس جمهوری سودان به تازگی در سخنرانی در مجلس نمایندگان مدعی شد که خارطوم به حمایت از مشروعیت (دولت عبدربه منصور هادی رئیس جمهور مستعفی و فراری یمن) تا زمان تحقق پیروزی ادامه می دهد و ارتش سودان از یمن عقب نشینی نمی کند اما این سخن او مصرف خارجی دارد، چیزی که برای سودانی ها اهمیت دارد این است که بسیاری از خانواده ها هر روز منتظر رسیدن خبر کشته شدن فرزندانشان در یمن هستند . رهبران سودان باید با شجاعت به اشتباه خود در ورود به جنگ یمن اعتراف کنند و هر چه سریعتر نظامیان سودانی را از یمن خارج کنند.
السودان الیوم همچنین نوشت: جنگ یمن مساله ای داخلی است و همپیمانی سودان با عربستانی توجیه درستی برای ورود به جنگ در کشوری دیگر برای حمایت از آن نمی تواند باشد.مقام های سودانی باید پیش از پشیمانی تصمیم درست بگیرند.
شبکه تلویزیونی المسیره یمن جمعه گذشته اعلام کرد که رزمندگان یمنی با ایجاد کمین در نزدیکی شهر «میدی » شمار زیادی از مزدوران متجاوز سودانی را از پای در آوردند.
عربستان و چند کشور دیگر از ششم فروردین 94 اقدام به تجاوز نظامی به یمن و محاصره زمینی، دریایی و هوایی این کشور به منظور بازگرداندن 'عبدربه منصور هادی' رئیس جمهوری مستعفی و فراری یمن به قدرت کرد.
این تجاوز نظامی تاکنون نتیجه ای جز کشته و زخمی شدن ده ها هزار یمنی و همچنین آواره شدن میلیون ها تن از شهروندان محروم و فقیر و ویرانی زیرساخت های این کشور نداشته است.
سودان نیز از سال 2015 شماری از نیروهای نظامی خود را به طمع کمک های مالی عربستان، برای کمک به سعودی ها روانه یمن کرد که تاکنون شمار زیادی از آن ها کشته شده اند.
رسانه های سودانی به تازگی شروع به انتقاد از مقام های این کشور کرده و تاکید می کنند در حالی که خارطوم در بحران مالی سختی به سر می برد و شمار زیادی از نیروهای ارتش خود را برای کمک به عربستان به یمن اعزام کرده، ریاض کمکی به سودان نمی کند و به همین دلیل باید از این جنگ بی حاصل خارج شد.
انتهای پیام/ایرنا

کلمات کلیدی خبر :یمن^