اخبار کوتاهآرشیو
پربازدیدترین اخبار
کد خبر : 15261تاریخ ثبت : 1397/1/14 12:32:41

چرخش تدریجی کشورهای حوزه خلیج فارس در مورد سوریه

کشورهای عرب حوزه خلیج فارس از یک سال پیش به این سو، 'چرخش تدریجی' در موضع گیری های خود در مورد تحولات سوریه را آغاز کردند.

این تغییر در مواضع کشورهای حوزه خلیج فارس در 15 مرداد سال 96 شکل علنی به خود گرفت و طی آن یک منبع مخالف سوری اعلام کرد که 'عادل الجبیر' وزیر خارجه سعودی در ریاض به هیات عالی مخالفان سوری مورد حمایت عربستان گفته است که 'بشار اسد' در قدرت باقی می‌ماند.
این در حالی است که گروه های تروریستی در سوریه و حامیان غربی و عربی شان و در راس آنها مقامات سعودی به ویژه الجبیر در همه مصاحبه های خود بر لزوم کناره گیری بشار اسد از قدرت به عنوان پیش شرط مذاکرات با دمشق پافشاری می کردند.
در واقع پیروزی های چشمگیر ارتش سوریه به همراه نیروهای همپیمان در مناطق مرزی سوریه با لبنان و عراق و آزادسازی کامل شهر راهبردی 'حلب' و اخیرا پاکسازی کامل منطقه 'غوطه شرقی' در حومه 'دمشق' از وجود تروریست ها، یکی از عوامل بسیار تاثیرگذار در تغییر رویکرد حامیان عربی و غربی تروریست ها در سوریه به شمار می رود.
در همین راستا 'دونالد ترامپ' رئیس جمهوری آمریکا نیز اخیرا اعلام کرد که قصد دارد نیروهای کشورش را از سوریه خارج کند. تحلیل گران نیز معتقدند که با شکست گروه تروریستی 'داعش' در عراق و سوریه دیگر دلیل قابل توجیهی برای ادامه حضور نیروهای آمریکایی در این دو کشور باقی نمی ماند و واشنگتن به همان دلیلی که از عراق خارج شد، پس از تحمل تلفات سنگین جانی و مالی مجبور است به حضور نظامی اش در سوریه نیز پایان دهد و این همان واقعیتی است که ترامپ نیز به آن اشاره کرده و فاش کرد که ' آمریکا در خاورمیانه بدون دستیابی به دستاورد خاصی میلیاردها دلار متحمل متضرر شده است'.
از سوی دیگر، 'محمد بن سلمان' ولیعهد سعودی در سفر اخیرش به آمریکا در گفت وگو با روزنامه 'تایم' در یک اظهار نظر غیرمنتظره گفت که 'بشار اسد در قدرت باقی می ماند'. البته بن سلمان در عین حال از آمریکا خواست تا نیروهایش را به طور میان مدت در سوریه نگه دارد.
در همین رابطه با توجه به این واقعیت که بحرین در زمینه سیاست خارجه دنباله رو عربستان است، 'عبدالله بن محمد آل خلیفه' نوه شاه بحرین نیز یک روز پس از اظهارنظر ولیعهد سعودی در مورد رئیس جمهوری سوریه بر این مطلب صحه گذاشت.
وی در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی توئیتر، پیروزی سوریه بر تروریست ها در غوطه را به ملت و ارتش این کشور تبریک گفت.
به گزارش تارنمای روزنامه 'رأی الیوم' چاپ لندن، عبدالله بن محمد آل خلیفه در توئیت دیگری فاش کرد که ' روابط کشورهای حوزه خلیج فارس با سوریه به تدریج و در آینده نزدیک از سر گرفته خواهد شد و سفارتخانه ها در دمشق بازگشایی می شود'.
انتهای پیام/ایرنا

کلمات کلیدی خبر :سوریه^