اخبار کوتاهآرشیو
پربازدیدترین اخبار
کد خبر : 15081تاریخ ثبت : 1396/12/22 14:28:00
در نشست شورای امنیت

نماینده آمریکا به اقدام نظامی علیه دولت سوریه تهدید کرد

نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد از تهیه قطعنامه ای جدید درباره آتش بس در سوریه خبر داد و گفت اگر سوریه علیه شهروندان خود از سلاح شیمیایی استفاده کند، ما آماده ایم تا اقدام کنیم.

نیکی هیلی روز دوشنبه در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد که بر اساس قطعنامه 2401، دبیرکل سازمان ملل متحد باید درباره چگونگی اجرای آتش بس 30 روزه در سوریه گزارش دهد، این مطلب را مطرح کرد.
وی افزود: سوریه و روسیه با چیزی که ارزشمند است، موافق نیستند. اگر زمانی که کودکان می میرند ما نتوانیم کاری انجام دهیم، هیچ جایگاهی نداریم.
نماینده آمریکا که از کشتار مردم در فوعه و کفریا صحبتی به میان نمی آورد، ادامه داد: ما یک قطعنامه آتش بس جدیدی تهیه کرده ایم که هیچ فضایی برای فرار از آن نمی گذارد؛ بلافاصله پس از تصویب شورای امنیت اعمال خواهد شد.
هیلی افزود: در 16 روز گذشته، بیش از 500 غیرنظامی جان خود را از دست داده اند و برخی گزارش ها تلفات را حتی بالاتر نشان داده اند، این پذیرفتنی نیست.
وی در عین حال انگشت اتهام را همچون گذشته به روسیه و ایران چرخاند و گفت: آیا وضعیت سوریه در حال تغییر است یا روسیه به ابزاری برای اسد یا بدتر، برای ایران تبدیل شده است؟
نماینده آمریکا با متهم کردن روسیه به انجام ندادن تعهد خود در قطعنامه آتش بس، اظهار کرد: ترامپ هشدار داده است که اگر سلاح های شیمیایی در سوریه مورد استفاده قرار گیرد، 'ایالات متحده آماده است تا اقدام کند.'
هیلی افزود: این مسیری نیست که ما ترجیح می دهیم، بلکه مسیری است که ما نشان دادیم که عمل می کنیم و آماده انجام دوباره آن هستیم.
قطعنامه 2401 در 24 فوریه به اتفاق آرای اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد به تصویب رسید که بر اساس آن باید در تمام مناطق سوریه، آتش بس برقرار شود.
بر اساس این قطعنامه مبارزه با تروریست هایی همچون داعش، جبهه النصره و تمامی شاخه های القاعده مستثنی شده اند.
تروریست ها درغوطه شرقی با گروگان گرفتن مردم و پنهان شدن در اماکن عمومی همچون بیمارستان ها و مدارس، کار امداد رسانی به مردم را سخت کرده اند.
انتهای پیام/ایرنا

کلمات کلیدی خبر :آمریکاسوریه^