اخبار کوتاهآرشیو
پربازدیدترین اخبار
کد خبر : 15074تاریخ ثبت : 1396/12/22 10:54:00

سازمان ملل: میانمار سیاست گرسنگی اجباری را علیه مسلمانان روهینگیا اعمال می‌کند

کارشناس حقوق بشر سازمان ملل بر این باور است که مقام‌های میانمار از سیاست گرسنگی اجباری علیه مسلمانان روهینگیا استفاده می‌کنند تا زندگی آنها را ناپایدار نمایند.

یانگهی لی گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر میانمار روز دوشنبه در سخنانی هشدار داده است که مقام های میانمار از یک سیاست گرسنگی اجباری علیه مسلمانان روهینگیا استفاده می کنند تا زندگی آنها را بی ثبات و ناپایدار کنند.

وی در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو گفت: به نظر می رسد یک سیاست گرسنگی اجباری وجود دارد که هدف اصلی آن بی ثبات کردن زندگی در استان راخین و کسانی است که هنوز در این استان زندگی می کنند.

این مقام حقوق بشر سازمان ملل در ادامه افزود: پیش از آنکه بتوان هرگونه بازگشت مسلمانان روهینگیا را واقعا مد نظر قرار داد، میانمار باید چرخه خشونت در استان راخین را متوقف کند، حق مسلمانان روهینگیا را برای داشتن هویت مستقل به رسمیت بشناسد و حقوق شهروندی را به آنها بازگرداند و به حقوق بشر آنها احترام بگزارد.

یانگهی لی اظهار داشت: روستاهایی که زمانی مکان زندگی مسلمانان روهینگیا بوده توسط میانمار کاملا تخریب و نابود شده است. تازه ترین تصاویر ماهواره ای نشان می دهد که ارتش میانمار در حال ساخت و ساز پایگاه های نظامی و امنیتی در مناطقی است که زمانی خانه ها و مساجد مسلمانان روهینگیا بوده است.

وی گفت: جنایاتی که مقام های میانمار علیه مسلمانان روهینگیا مرتکب شده اند، کشتار و قتل عام دسته جمعی است و عاملان اصلی این جنایات باید پاسخگو باشند.

وی در ادامه نسبت به حملات جدید نیروهای امنیتی و ارتش میانمار در شرق استان راخین هشدار داد و گفت: اطلاعاتی را درباره حملات جدید ارتش میانمار طی هفته گذشته به شرق استان راخین دریافت کرده ام. نه تنها دولت میانمار مسئولیت پاسخگویی در برابر این جنایات در استان راخین را دارد بلکه جامعه بین المللی نیز باید هوشیار باشد.

بر اساس اعلام پزشکان بدون مرز بیش از 9 هزار مسلمان روهینگیا از اواخر اوت تاکنون کشته شده اند.

حدود 700 هزار مسلمان روهینگیا از اواخر اوت تا کنون به خاطر سرکوب وحشیانه و خونین نیروهای امنیتی و ارتش میانمار مجبور به فرار به سوی مرزهای بنگلادش شده اند.

آوارگان روهینگیا حاضر به بازگشت به میانمار نیستند مگر آنکه امنیت آنها تضمین گردد و میانمار به وعده های خود برای اعطای حقوق شهروندی به آوارگان روهینگیا عمل کند. آنها همچنین خواستار آن شده اند که خانه ها، مدارس، مساجدی که توسط ارتش میانمار تخریب یا به آتش کشیده شده، بازسازی شود.

سازمان ملل و آمریکا رسما ارتش میانمار را به پاکسازی قومی علیه مسلمانان روهینگیا متهم کرده اند.

انتهای پیام/تسنیم

کلمات کلیدی خبر :سازمان مللمیانمار روهینگیا^