اخبار کوتاهآرشیو
پربازدیدترین اخبار
کد خبر : 15070تاریخ ثبت : 1396/12/22 10:42:12
نماینده پارلمان سوریه:

آمریکا در بحث سلاح شیمیایی سوریه همانند چوپان دروغگو شده است

یکی از نمایندگان پارلمان سوریه ضمن بعید دانستن حمله مجدد آمریکا به کشورش گفت: آمریکا همانند چوپان دروغگو است که دیگر در بحث به کارگیری سلاح شیمیایی از سوی ارتش سوریه احدی حرفش را نمی پذیرد.

جمال الزعبی نماینده پارلمان سوریه با اشاره به مواضع جیمز ماتیس وزیر دفاع آمریکا مبنی بر اینکه کشورش ادله محکمی درباره به کارگیری سلاح شیمیایی در سوریه ندارد آنرا در راستای خدمت به اهداف آمریکا دانست و گفت: از زمان بحران سوریه، آمریکا به دنبال اثبات به کارگیری سلاح شیمیایی از سوی ارتش سوریه ضد غیرنظامیان است که دلیل و مدرکی به دست نیاورده است زیرا هرگز چنین عملی(استفاده از سلاح شیمیایی) رخ نداده است.

وی افزود: به کارگیری سلاح شیمیایی رخ نداده و نخواهد داد زیرا سوریه اساسا سلاح شیمیایی در اختیار ندارد و قبلا نیز آنرا اعلام کرده است. ما نیازی نداریم که از سلاح شیمیایی استفاده کنیم زیرا آن به پیروزی های ارتش سوریه که روزانه رخ می دهد، ضربه می زند.

الزعبی گفت: آمریکا از سلاح شیمیایی استفاده دومنظوره می کند زمانی برای دامن زدن به اوضاع و زمانی برای آرام کردن اوضاع. یعنی از این موضوع به عنوان چماق و هویج استفاده می کند. مقامات سوریه بارها تاکید کرده اند که سلاح شیمیایی ندارند.

وی اعلام کرد: بعید است که آمریکا حمله جدیدی ضد ارتش سوریه مشابه آنچه در پایگاه الشعیرات پس از حوادث خان شیخون رخ داد، انجام دهد. مواضع وزیر دفاع آمریکا برای نرم کردن مواضع است. آنها خواستار دستاوردی هستند تا دست خالی از غوطه با توجه به پیروزی های ارتش سوریه خارج نشوند.

درباره شکست آمریکا در بسیج افکار عمومی دنیا ضد سوریه الزعبی گفت: آمریکا اشتباه چوپانی را مرتکب شد که بارها به دروغ داد زد که گرگ گوسفندانش را دریده است. بار اول و دوم مردم باور کردند و برای یاری اش شتافتند اما پس از آن احدی باور نکرد. در ابتدا کشورهای نزدیک به آمریکا باور کردند اما بعدها کسی به کارگیری سلاح شیمیایی از سوی ارتش سوریه را باور نکرد و آنرا جدی نگرفت.

شایان ذکر است که جیمز ماتیس وزیر دفاع آمریکا روز گذشته اذعان کرد که مدرک و سندی درباره به کارگیری سلاح شیمیایی در غوطه شرقی سوریه وجود ندارد.
انتهای پیام/مهر

کلمات کلیدی خبر :آمریکاسلاح شیمیاییسوریه^