اخبار کوتاهآرشیو
کد خبر : 15061تاریخ ثبت : 1396/12/22 08:58:23

روزنامه ایتالیایی: آمریکا سلاح های جدید را روی مردم یمن آزمایش می کند

روزنامه ایتالیایی 'ایل جورناله' در مقاله ای با اشاره به فجایع جنگ در یمن، نوشت: آمریکا در حال آزمایش کردن سلاح های جدید بر روی غیر نظامیان یمنی است.

جنگ در یمن که یکی از بدترین فجایع بشری در جهان محسوب می شود، موجب افزایش مصرف سلاح های لیزری شده است و در این جنگ عملکردهای مختلف تهاجمی و دفاعی این سلاح ها آزمایش می شود. نیروی دریایی آمریکا که در منطقه حضور دارد نیز فعالیت خود را در این زمینه تایید کرده است.
ژنرال 'رابرت نلر' فرمانده تفنگداران دریایی آمریکا در مقابل نمایندگان کنگره این مطلب را به صراحت عنوان کرد و در مقابل 'House Appropriations Committee ' گفت: منطقه ساحلی یمن که با جنگ نابود شده، تبدیل به یک میدان آزمایشی برای برنامه های کاربردی لیزر شده است. آنچه در حال اتفاق افتادن در سواحل یمن است نوعی آزمایشگاه با آتش زنده است.
ایل جورناله نوشت: نلر همچنین اظهار داشت که نیروی دریایی از فناوری لیزری بویژه برای پهپادها و دستگاه هایی که برای واژگونی آنها استفاده می شوند استفاده می کند، یعنی دستگاه هایی که ارتباط میان پهپاد و کنترل کننده آن را قطع می کند.
همانطور که نشریه 'نیوزویک ' یادآور شده است، ریچارد اسپنسر وزیر نیروی دریایی و دریاسالار جان ریچاردسون رئیس عملیات دریایی در این نشست به نمایندگان کنگره گفتند که نیروی دریایی آمریکا در حال ارزیابی استفاده از یک خانواده جدید لیزری برای مبارزه با تهدید ناشی از پهپادها است. تهدیدی که هم هوایی و هم زیر دریایی هستند و برای همین پنتاگون در حال جستجوی بودجه های جدید است.
ارتش آمریکا همانند اکثر ارتش های جهان از سال های است که سیستم های لیزری را مطالعه می کند. سیستم های لیزری می تواند اهداف را از طریق گرمایش بیش از حد قطعات نابود کنند و همچنین قادر هستند عملکرد سنسورها و ناوبری را مختل سازند. کشتی حمل ونقل دوزیستی Uss Ponce از سال 2014 مجهز به سلاح لیزری با قدرت 30 کیلووات است و آزمایشات نشان دادند که این سلاح توان نابود کردن اهداف را با گرمایش بیش از حد و انفجار دارد.
غول های دفاعی بوئینگ ، Lockheed Martin، Northrop Grumman و Raytheon همگی با سیستم های خود برای پنتاگون کار کردند. پیشرفت های حاصل از فناوری باتری برای خودروهای 'تسلا' برای مثال توسط این شرکت ها به پنتاگون قرض داده شد تا از ان برای رسیدن به سلاح های لیزری با قدرت بالا استفاده شود.
لابراتوار تحقیقاتی نیروی هوایی (آمریکا) یک قرارد داد با 'Lockheed Martin' در ماه نوامبر برای توسعه لیزر فیبری با قدرت بالا امضا کرد که برروی یک جت شکاری تاکتیکی در سال 2021 آزمایش خواهد شد. در این استراتژیِ نیروهای مسلح آمریکا نیاز به میدان آموزشی داشتند جاییکه بتوانند این سلاح ها را در عمل به آزمایش بگذارند مانند جنگ در یمن. جنگ وحشتناکی که ظاهرا راه خروج ندارد و قدرت های منطقه بطور مستقیم و یا نیابتی با هدف در اختیار گرفتن دولت محلی در حوزه نفوذی خود، درگیر هستند.
ایل جورناله در پایان نوشت: البته اینکه فرماندهان امریکایی به صراحت صحبت از کشوری مانند یمن، به عنوان یک میدان بزرگ آموزشی با آتش زنده بکنند، تامل برانگیز است. باید این سوال مطرح شود که چه کسی واقعا علاقه به تمام کردن این جنگ ها دارد؟
انتهای پیام/ایرنا

کلمات کلیدی خبر :آمریکاسلاحیمن^