اخبار کوتاهآرشیو
کد خبر : 14604تاریخ ثبت : 1396/11/24 08:46:38

کارشناس روس: اسرائیل و آمریکا در سوریه بر اساس قانون جنگل عمل می‌کنند

کارشناس نظامی روس، ادعای مقامات آمریکایی و اسرائیلی در مورد محق بودن آنها برای دفاع از منافع خویش در خاک سوریه را نقض آشکار قوانین بین المللی دانست.

"ویکتور موراخوفسکی" کارشناس مسائل نظامی و سردبیر مجله «آرسنال میهنی» در گفت‌وگو با خبرگزاری «نووستی» تاکید کرد که اسرائیل و آمریکا با هدف قرار دادن اهداف مودر نظرشان در خاک سوریه، در حقیقت قوانین بین المللی را نادیده گرفته و تنها بر اساس قانون جنگل مبتنی بر اینکه «هر کس قدرت بیشتری دارد، حق بیشتری دارد»، عمل می‌کنند.

پیش از این وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که اسرائیل و ایالات متحده کاملا حق دارند تا در برابر نیروهای دولتی سوریه و شبه نظامیان طرفدار دمشق و تهران، از خود دفاع کنند. "بنیامین نتانیاهو" نخست وزیر اسرائیل نیز در جریان مذاکرات شنبه شب خود با "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه از «حق و وظیفه» دولت یهود برای دفاع از خود در برابر حملات صورت گرفته از خاک سوریه، سخن گفت.

موراخوفسکی در این باره گفت: «بر کسی پوشیده نیست که ایران بطور مستقل و در حمایت از دولت و ارتش سوریه در این کشور عمل می کند. تردیدی نیست که نظامیان ایرانی نقش بسیار مهمی در نابودی گروه تروریستی داعش در سوریه داشته و همکاری نزدیکی با ارتش سوریه دارند. ولی مسئله اینجاست که آمریکا و اسرائیل بر اساس قواعد بین المللی اجازه ندارند تا در خاک سوریه، به متحدین نظامی ارتش این کشور حمله کنند.»

این کارشناس روس یادآور شد، این در حالی است که حملات هوایی اسرائیل به تاسیسات نظامی در خاک سوریه ممکن است جان نظامیان روسی که با ارتش سوریه همکاری می کنند را نیز به خطر بیاندازد. به گفته وی، در این راستا لازم است تا نظامیان اسرائیلی حداقل اقدامات خود را با نیروهای نظامی روسی مستقر در سوریه، هماهنگ کنند. موراخوفسکی افزود: «ما شاهد هستیم که آمریکا نیز مانند اسرائیل دقیقا خود را محق می داند تا هر هدفی که مایل است، از جمله نیروهای دولتی و متحدان آنها در خاک سوریه را مورد حمله قررا دهد. اگر بخواهیم صادقانه صحبت کنیم، این اقدام آنها نقض قوانین بین المللی مربوط به لزوم احترام به تمامیت ارضی سوریه است. در حقیقت اوضاع در سوریه مانند این شده که ما به دوره قانون جنگل بازگشته‌ایم و هر کس قویتر است، حق با اوست.»   

انتهای پیام/تسنیم

کلمات کلیدی خبر :اسرائیلآمریکاسوریه^